Światowa Organizacja Zdrowia o nowej odmianie koronawirusa

Nowy koronawirus- Czy jest się czego bać ?

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma powodów do większego niepokoju z powodu ujawnionej w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa.

WHO poinformowało, że brytyjskie władze sanitarne na bieżąco przekazują organizacji wszystkie dostępne informacje. Wiele wskazuje na to, że wchodzące na rynek szczepionki są w stanie pokonać nową odmianę wirusa.

Nowa mutacja wirusa miała w Wielkiej Brytanii pojawić się już we wrześniu, ale w połowie grudnia badania pokazały, że w samym tylko Londynie to właśnie ona jest przyczyną ogromnej większości zachorowań. Według brytyjskich ekspertów, odmiana rozchodzi się o 70 procent szybciej.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia oświadczyli, że nie widzą powodu do większych niepokojów, bo wirus roznosi się szybciej, ale nie jest bardziej zabójczy niż wcześniejsze odmiany. WHO zastrzega jednak, że nowa mutacja nie została jeszcze w pełni sprawdzona. “Badania nad przeciwciałami trwają w czasie, gdy o tym rozmawiamy. Spodziewamy się wyników badań w najbliższych dniach i tygodniach” – mówi Maria van Kerkhove z WHO.

Czytaj również: USA: Sępy terroryzują miasto

Eksperci twierdzą, że wchodzące na rynek szczepionki na koronawirusa powinny być skuteczne także wobec nowej odmiany wirusa. Oświadczenie w tej sprawie wydały również koncerny Pfizer i BioNTech, pierwszej szczepionki, która dostała już zielone światło w Wielkiej Brytanii, USA czy w Unii Europejskiej.Nową odmianę koronawirusa, przywiezioną z Wielkiej Brytanii, wykryto już także w Australii, Danii oraz w RPA.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii

IAR/AL

Zakażony koronawirusem zmarł podczas lotu

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię