Pakiet antykryzysowy przegłosowany

W poniedziałek Kongres przegłosował pakiet stymulacyjny na czas epidemii koronawirusa. Przewiduje on drugą drugą turę czeków dla Amerykanów, w wysokości 600 dolarów.

Biały Dom przekazał, że Donald Trump podpisze ustawę, gdy tylko znajdzie się ona na jego biurku. Ma czas do 28 grudnia.

W nowy pakiecie mają znaleźć się m.in: 

  • Bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów w wysokości 600 dolarów na osobę dorosłą i dziecko. Osoby zarabiające do 75 tys. dol. rocznie  będą mogły otrzymać 600 dolarów. Pary z dochodami poniżej 150 tys. dolarów dostaną 1200. Uprawnione rodziny mają otrzymać dodatkowe 600 dolarów na dziecko – czyli o 100 dolarów więcej, niż w pierwszej rundzie.
  • 300 dolarów tygodniowo na dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych na okres 11 tygodni. Od końca grudnia do połowy marca. Kwota ta stanowi połowę wcześniejszego zasiłku federalnego, który skończył się pod koniec lipca. Program pomocy dla bezrobotnych, podanie jak na wiosnę ma być również rozszerzony dla niezależnych wykonawców i osób pracujących na własny rachunek.
  • Pomoc dla małych firm (około 300 miliardów dolarów).  284 mld dolarów na pożyczki w ramach programu ochrony wypłat oraz 15 mld dolarów na pomoc placówkom kulturalnym.
  • Wsparcie dla szkół oraz uczelni ( 82 miliardy dolarów).
  •  Fundusze na dystrybucję szczepionek przeciw koronawirusowi( 28 miliardów dolarów).
  •  25 miliardów dolarów na pomoc w wynajmie dla osób, które straciły źródło dochodu podczas pandemii.
  • Dodatkowe fundusze na programy żywieniowe (13 miliardów dolarów).
  • Wsparcie dla sektora transportowego, w tym linii lotniczych, Amtrakow, lotnisk (45 miliardów dolarów).
  • Ulga podatkowa „dla wsparcia pracodawców oferujących płatne zwolnienia lekarskie”.

Czytaj również: Jedna trzecia Amerykanów może stracić domy i mieszkania

Demokraci nie są do końca usatysfakcjonowani wysokością pakietu. Nalegali oni na kwotę  2 bilionów dolarów. Zapowiadają kolejny pakiet w 2021 roku, gdy prezydentem będzie reprezentujący ich partię Joe Biden. “Dzisiejsza ustawa jest dobra, to dobry dzień. Ale z pewnością nie jest końcem historii, nie może nią być” – mówił w poniedziałek przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

„Uważam to za pierwszy krok, ale trzeba zrobić więcej” –  powiedziała przewodnicząca Izby Nancy Pelosi. „To się stanie pod rządami Bidena-Harris”- dodała.

AL

Antyszczepionkowcy z zakazem leczenia szpitalnego? Pomysł medyka

 

To już oficjalne! Zasady kwarantanny narodowej w dzienniku ustaw

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię