Porozumienie w Kongresie ws. pakietu stymulującego. Co będzie zawierał?

Przywódcy Demokratów i Republikanów w Kongresie osiągnęli porozumienia w sprawie nowego pakietu pomocowego. Wartość pakietu o wartości 900 mld dolarów będzie zwierał pomoc dla firm jak i osób indywidualnych.

W nowy pakiecie mają znaleźć się: bezpośrednie wypłaty dla kwalifikujących się Amerykanów w wysokości 600 dolarów na osobę dorosłą i dziecko, dodatkową pomoc dla przedsiębiorstw, 300 dolarów tygodniowo na zasiłki dla bezrobotnych, wsparcie dla szkół oraz osób zagrożonych eksmisją. Będą również fundusze na dystrybucję szczepionek przeciw koronawirusowi.

Podobnie jak w pierwszej rundzie, czeki zostaną wysyłane  do osób poniżej pewnego poziomu dochodów. Na razie nie został jeszcze podany próg zarobkowy, jaki będzie wymagany do otrzymania jednorazowej pomocy. Uprawnione rodziny mają otrzymać dodatkowe 600 dolarów na dziecko – czyli o 100 dolarów więcej, niż w pierwszej rundzie.

Bezrobotni mogą liczyć na 300 dolarów tygodniowo z federalnych świadczeń przez okres 11 tygodni. Od końca grudnia do połowy marca. Kwota ta stanowi połowę wcześniejszego zasiłku federalnego, który skończył się pod koniec lipca. Program pomocy dla bezrobotnych, podanie jak na wiosnę ma być również rozszerzony dla niezależnych wykonawców i osób pracujących na własny rachunek.

Czytaj również: Jedna trzecia Amerykanów może stracić domy i mieszkania

Nowy pakiet ma zawierać pomoc dla najbardziej poszkodowanych firm. Będą miały możliwość zaciągnięcia ponownie specjalnej pożyczki. W sierpniu zaprzestano przyjmowania wniosków na pierwszą rundę pożyczek. Dla małych i bardzo małych firm przeznaczono ogółem 12 miliardów dolarów.

Pakiet obejmie przedłużenie do 31 stycznia okres ochrony przed eksmisją, który ma wygasnąć z końcem roku. Zapewniłby również 25 miliardów dolarów na pomoc w wynajmie dla osób, które straciły źródło dochodu podczas pandemii.

Nie jest jeszcze znany termin głosowania w tej sprawie. Przedstawiciele obydwu partii od miesięcy obwiniali się o zwłokę w zatwierdzeniu pakietu obejmującego wsparcie dla amerykańskich firm i rodzin. W końcu jednak udało się wypracować kompromis.

 „To porozumienie jest dalekie od doskonałości. Ale w zupełnie wyjątkowej sytuacji przyniesie pilną pomoc krajowi”  – powiedział przywódca demokratycznej mniejszości w tej izbie Chuck Schumer.

AL

Jedna trzecia Amerykanów może stracić domy i mieszkania

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię