Donald Trump ułaskawił kilkanaście osób

źródło: pixabay.com, Donald Trump

Donald Trump ułaskawił we wtorek kilkanaście osób, między innymi, swojego byłego doradcę George’a Papadopoulos, skazanych za przestępstwa finansowe dwóch byłych republikańskich kongresmenów. Prezydent ułaskawił również czterech najemników uczestniczących w masakrze w Iraku w 2007 roku.

Trump rozpoczął ułaskawianie od byłych kongresmenów Duncana Huntera i Chrisa Collinsa, a także byłego doradcy swojego sztabu George’a Papadopoulosa. Były nowojorski kongresman Collins, zagorzały zwolennik Trumpa, przyznał się w 2019 roku do zarzutów wykorzystywania informacji poufnych. Odbywa karę 26 miesięcy więzienia. Na początku tego roku były kongresman z Kalifornii Hunter został skazany na 11 miesięcy więzienia za niewłaściwe wykorzystanie kampanijnych funduszy.

Z kolei Papadopoulos, były doradca Trumpa, przyznał się w 2017 roku do okłamania FBI w sprawie terminu spotkań z pośrednikami mającymi mieć kontakt z Rosjanami. Został aresztowanym w rosyjskim śledztwie prowadzonym przez zespół specjalnego prokuratora Roberta Muellera. „Dzisiejsze ułaskawienie pomaga naprawić zło, które zespół Muellera wyrządził tak wielu ludziom” –  Biały Dom przekazał w oświadczeniu.

Trump skrócił również wyrok Steve’a Stockmana, byłego kongresmena skazanego za defraudację pieniędzy przeznaczonych na cele charytatywne oraz pranie pieniędzy. Prezydent ułaskawił również  89 -letniego mężczyznę skazanego w 1952 r. za nielegalną produkcję alkoholu.

We wtorek prezydent ułaskawił również innych, w tym Alfonsa Costę, dentystę, który przyznał się do oszustw i manipulacje rachunkami medycznymi oraz czterech pracowników firmy Blackwater Worldwide, która była podwykonawcą rządowym. Najemnicy byli skazani za udział i sprowokowanie strzelaniny w Bagdadzie w 2007 roku, w której zginęło kilkunastu irackich cywilów. Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty i Dustin Heard – odbyli długie kary więzienia. W uzasadnieniu napisano, że ułaskawienie najemników jest „szeroko popierane przez społeczeństwo” oraz część republikańskich kongresmenów.

Kongresmen Adam Schiff, przewodniczący Komitetu Wywiadowczego Izby zarzucił Trumpowi nadużycia. Donald Trump wielokrotnie nadużył swojej władzy, a teraz robi to ponownie nadużywając władzy ułaskawienia” –  napisał Schiff w oświadczeniu. „Trump ułaskawia, nie na podstawie skruchy lub w imię sprawiedliwoci , ale po to, by wynagrodzić swoich przyjaciół i politycznych sojuszników, by chronić tych, którzy kłamią, by chronić winnych zabijania cywili i podważyć śledztwo, które ujawniło masowe wykroczenia”.

„Trump ceni sobie lojalność ponad wszystko – ponad rządy prawa, ponad naszą demokrację, a na pewno ponad sprawiedliwość. Jeśli jesteś skorumpowanym politykiem, który poparł Trumpa, zostaniesz ułaskawiony Jeśli w czasie wojny mordujecie cywilów, otrzymacie ułaskawienie.”– dodał

Ostatnio, Trump ułaskawił również Michaela Flynna, swojego byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego, który okłamał FBI w sprawie rosyjskich kontaktów.

AL

Donal Trump odrzucił pakiet antykryzysowy: “To hańba”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię