Rodzice licealistów pozywają gubernatora Illinois

Czterech rodziców sportowców, uczęszczających do szkoły średniej złożyło pozew przeciwko gubernatorowi  J.B. Pritzkerowi i stanowemu stowarzyszeniu szkół średnich( IHSA)w sądzie powiatu La Salle. Starają się uniemożliwić anulowanie szkolnego sezonu sportów zimowych.

Pozew głosi, że odwołanie przez Pritzkera sportów zimowych „jest niekonstytucyjnym naruszeniem prawa”.

„Pritzker wykorzystuje nadzwyczajny statut do wprowadzenia tego typu ograniczeń” -powiedziała Laura Grochocki, adwokat rodziców. „Powinny one jednak mieć racjonalne podstawy. Dlaczego sporty w szkołach średnich nie mogą się odbywać, skoro na uczelniach wyższych nie ma takiego zakazu? Sporty zawodowe również nie zostały zakazane. Czy istnieją racjonalne podstawy do wprowadzenia takich ograniczeń w szkołach średnich?”

Jedną z osób, która wniosła pozew przeciwko gubernatorowi jest matka Trevora Till, który odebrał sobie życie pod koniec października. W czerwcu ukończył Senecę. Trenował biegi lekkoatletyczne, był przewodniczącym klasy i uczestniczył w wielu dodatkowych zajęciach. Powodem jego samobójstwa miało być załamanie, po tym jak nie mógł trenować w minionym sezonie. „Trevor był zdruzgotany, że w ostatniej klasie nie mógł trenować. Ostateczny cios nastąpił wtedy, gdy sporty zimowe zostały odwołane. Trevor popełnił samobójstwo w dniu 21 października 2020 roku.Przyczyną były ograniczenia nałożone przez gubernatora Pritzkera na szkolne programy sportowe”– głosi pozew.

Czytaj również: Kogo ułaskawił Donald Tump?

Kate Benton matką dwóch sportowców z Downers Grove North twierdzi, że jej córka, koszykarka „cierpiała przez brak kontaktu z rówieśnikami, straciła większość przyjaciół i rzadko wychodziła z domu”. Z pozwu wynika również, że jej dzieci zostały pominiętych podczas rekrutacji na uczelnie z powodu odwołania sportów zimowych.

Z powodu obowiązujących w stanie Illinois  restrykcji, przeciwko Pritzkerow złożono już kilka pozwów, jednak niewiele z nich zakończyło się sukcesem. Pozew federalny przeciwko IHSA został odrzucony na początku października.

Pritzker zareagował na pozew podczas codziennej konferencji prasowej: „Zawodowe sporty i sporty na uczelniach wyższych mają wystarczające  środki, aby zapewnić ochronę zawodników” – powiedział Pritzker. Dystans społeczny jest tam możliwy, gdyż posiadają oni wiele szatni…mają wszędzie szyby z plexi, które oddzielają zawodników… testują się regularnie, nie byłoby to możliwe w szkole średniej . To jest różnica.”

IHSA na razie odmówiło komentarza w tej sprawie.

AL

Donald Trump ułaskawił kilkanaście osób

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię