W rzymskim Koloseum zostanie zrekonstruowana arena

enavto

Do końca przyszłego roku rozpoczną się prace nad rekonstrukcją areny Koloseum. Włoska Agencja Inwestycji i Rozwoju w porozumieniu z ministerstwem kultury rozpisała konkurs na najlepszy projekt.

Pierwsza poważna propozycja rekonstrukcji areny padła 6 lat temu. Rok później pomysł został włączony do planu strategicznego wielkich inwestycji kulturalnych. Obecny rząd postanowił planowaną inwestycję zrealizować. Nalegał na to minister kultury Dario Franceschini: „Rekonstrukcja areny wzbudza ogromne zainteresowanie w świecie. Będzie można nie tylko oglądać podziemia jak dziś, ale także podziwiać Koloseum z centrum areny”.

Jak wynika z warunków konkursu, nie chodzi tylko o rekonstrukcję areny, ale także, przynajmniej po części, tego, co znajdowało się pod nią: a więc korytarzy, klatek i wind. Jak czytamy, „Tak, by zwiedzający mógł sobie wyobrazić, jak w starożytności realizowane były imponujące, wielkie widowiska”.

Warto przypomnieć, że rzymskie Koloseum wzniesiono w latach 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię