W Pompejach odkryto starożytną karczmę z jedzeniem na wynos

W Pompejach, gdzie archeolodzy pracują nawet podczas lockdownu, odkryto starożytną karczmę z jedzeniem na wynos. To wyjątkowe wykopalisko, bo zachowały się tu w doskonałym stanie naścienne, bardzo kolorowe malowidła, a także garnki z resztkami jedzenia, które tu gotowano. Miejsce zostało zasypane podczas wybuch Wezuwiusza w 1 wieku naszej ery.

O znalezisku poinformowano w Boże Narodzenie, a już na Wielkanoc będzie można zwiedzać starożytną karczmę. Zabezpieczono malowidła na wielkiej ladzie w lokalu. Para gęsi, kogut, pies na smyczy są tak realistyczne, że przypominają trójwymiarowe fotografie.

Dyrektor muzeum w Pompejach, Massimo Osanna podkreśla, że doskonale zachowane przedmioty pozwalają dokładnie opisać ówczesne nawyki żywieniowe. W glinianych garnkach znaleziono resztki najsmaczniejszych potraw: koźlinę, ślimaki, czy rodzaj paelli : mieszankę ryb i mięsa ssaków i ptaków. Naczynia z winem zawierały też bób, który wybielał trunek i poprawiał jego smak. Nie mieszał się z winem dzięki specjalnym płytkom na dnie naczynia.

Znaleziska są tak bogate, że po zbadaniu artefaktów w laboratorium można liczyć na niezwykle interesujące wnioski.

iar/app

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię