Donald Trump podpisał pakiet antykryzysowy

0
1525
print screen/Fb

W niedzielę wieczorem Donald Trump podpisał pakiet antykryzysowy. Wcześniej prezydent stanowczo skrytykował ustawę i nawał ją “hańbą”.

Prezydent podpisał pakiet, który powiązano w tym roku z ustawą budżetową, w swej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie. Tym samym amerykański rząd uniknie “shutdownu” (tymczasowego zamknięcia części federalnych instytucji). W zeszłym tygodniu zaapelował “proszę Kongres o zmianę tej ustawy i zwiększenie absurdalnie niskich 600 dolarów do 2000 dolarów, lub 4000 dolarów dla pary.”

Projekt ustaw podpisany przez Trumpa zawiera 900 miliardów dolarów pomocy na czas koronawirusa oraz 1,4 biliona dolarów na finansowanie agencji rządowych do września. Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe czeki w wysokości 600 dolarów, a osoby bezrobotne tymczasowe dodatkowe 300 dolarów tygodniowo, na okres 11 tygodni.

Nie jest do końca jasne, dlaczego Trump zmienił zdanie na temat pakietu stymującego gospodarkę. Reuters, powołując się na źródło w Białym Domu twierdzi, że doradcy przekonali prezydentam, że wetowanie ustawy nie ma sensu. Większość w Kongresie, która przyjęła pakiet, byłaby zdolna do obalenia prezydenckiego weta.

Mimo to, Demokraci, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów i od dawna chcą wypłat bezpośrednich w wysokości 2000 dolarów, mają nadzieję, że wykorzystają rzadki porozumienie z Trumpem, aby przyspieszyć prace nad takim wnioskiem. W poniedziałek w kontrolowanej przez Demokratów Izbie Reprezentantów odbędzie się głosowanie nad podwyższeniem kwoty bezpośrednich wypłat do 2000 dolarów. Wielu Republikanów już zapowiedziało swój sprzeciw, gdzie partia ta ma większość w Senacie.

Czytaj równeż: Polscy skoczkowie wykluczeni z Turnieju Czterech Skoczni

W zeszłym tygodniu prezydent-elekt Joe Biden nazwał projekt ustawy “zaliczką” i powiedział, że po jego inauguracji będzie szukał dodatkowej pomocy dla rodzin. “Jak wszystkie kompromisy, jest to dalekie od ideału” – powiedział Biden. “Kongres wykonał swoją pracę w tym tygodniu, a ja mogę i muszę poprosić ich, by zrobili to ponownie w przyszłym roku.”

Wielu ekonomistów zgadza się, że pomoc finansowa powinna być większa, aby gospodarka znów ruszyła z miejsca, jednak twierdzą, że potrzebne jest również natychmiastowe wsparcie dla Amerykanów dotkniętych restrykcjami z powodu koronawirusa  – donosi Reuters.

Ponieważ Trump opóźnił podpisanie ustawy, zasiłki dla bezrobotnych dla milionów Amerykanów wygasły w sobotni wieczór.

AL

Masakra w kręgielni w Rockford. Napastnik zatrzelił 3 przypadkowe osoby

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię