Izba Reprezentantów zagłosowała. Czy Amerykanie otrzymają czeki w wysokości $2000?

0
723
zba Reprezentantów za podwyższeniem wsparcia dla Amerykanów w czasie pandemii

Izba Reprezentantów Kongresu przyjęła w poniedziałek ustawę zwiększającą kwotę bezpośredniego wsparcia dla każdego kwalifikującego się Amerykanina z 600 do 2 tysięcy dolarów. Prezydent Donald Trump wcześniej wezwał do podwyższenia tej kwoty.

Projekt ustawy został przegłosowany stosunkiem głosów 275-134, przy poparciu 44 republikanów. W świetle obowiązujących procedur wymagała ona większości dwóch trzecich głosów.

Głosowanie nad ustawą w Senacie odbędzie się najprawdopodobniej we wtorek. Senat jest kontrolowany przez republikanów, więc nie wiadomo czy próba przepchnięcia tak wysokiej wypłaty zakończy się powodzeniem. Senator Roy Blunt,  jeden z przywódców republikańskiego Senatu, powiedział, że nie sądził, aby ustawa mogła przejść w wyższej izbie.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów odbyło się po tym, jak w zeszłym tygodniu Trump skrytykował pakiet pomocy dla Amerykanów, a zwłaszcza wysokość płatność bezpośrednich, jakie mają zostać wysłane do Amerykanów.

Kiedy prezydent ostatecznie podpisał pakiet pomocowy w niedzielę, podkreślił w oświadczeniu, że “zwrócił się do Kongresu o mniej rozrzutne wydatki i więcej pieniędzy dla narodu amerykańskiego w postaci czeków w wysokości 2 tysięcy dolarów dla osób dorosłych i 600 dolarów na dziecko”.

Lider Demokratów w Senacie Charles Schumer poinformował, że będą próbować uchwalić projekt Izby w Senacie, we wtorek. Próba może jednak zostać udaremniona przez republikanów, pomimo poparcia niektórych senatorów GOP. Z kolei oświadczenie wydane w niedzielę przez Lidera większości Senatu Mitcha McConnella nie zawierało żadnej wzmianki o głosowaniu.

Projekt ustawy uchwalony w Izbie Reprezentantów zwiększyłby wielkość płatności zarówno dla uprawnionych dorosłych jak i dzieci z 600 dolarów do 2 tysięcy dolarów dla każdej kwalifikującej się osoby.

Podczas poniedziałkowej debaty w Izbie Demokraci podkreślali poparcie Trumpa dla takiej kwoty “Prezydent Stanów Zjednoczonych przedstawił to jako coś, co chciałby zobaczyć, w części swojego wczorajszego podpisania ustawy” – powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi “Mam nadzieję, że republikanie podzielą ten pogląd w Senacie.”

Republikanie generalnie sprzeciwili się ustawie, wyrażając obawy co do jej wpływu na deficyt. Wielu argumentowało, że ogólny koszt pakietu stymulacyjnego nie powinien zbyt wysoko przekroczyć wcześniejszych ustaleń. „Każdy głos Republikanów przeciwko tej ustawie jest głosem ignorującym trudności finansowe, z jakimi borykają się rodziny i odmówieniem Amerykanom pomocy, której potrzebują” – powiedziała przed głosowaniem Nancy Pelosi.

AL

źródło: The Hill, CNN

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię