UWAGA: Nowe przepisy w Illinois od 1 stycznia 2021

Illinois: nowe przepisy od 1 stycznia 2020

Jak co roku z dniem 1 stycznia w Illinois wchodzą w życie nowe prawa. Jednak w tym roku nowych przepisów będzie zdecydowanie mniej.

Podczas gdy co roku Illinois wchodzą w życie setki nowych przepisów w tym roku wejdą tylko trzy nowe ustawy oraz nowy przepis wcześniej uchwalonej ustawy. Tak mała ilość nowych przepisów wynika z tego, że w roku 2020 duża część sesji stanowego Kongresu została odwołana z powodu pandemii.

Oto co zmieni się w nowym 2021 roku:

Wzrost płacy minimalnej

Minimalna płaca w stanie Illinois od 1 stycznia zwiększy się z 10 do 11 dolarów za godzinę. Jest to już jest trzecia podwyżka. Plan zakłada, że do roku 2025 wyniesie 15 dolarów za godzinę. Ustawa została przyjęta w 2019 roku, podwyższanie płacy minimalnej rozpoczęło od 1 stycznia 2020 roku. Wówczas została podniesiona po raz pierwszy od 2010 roku z 8,25  do 9,25 dolarów za godzinę. W lipcu stawka ponownie wzrosła do 10 dolarów za godzinę.

Limit wydatków na insulinę

Do 100 dolarów na miesiąc ograniczona zostanie maksymalna kwota jaką pacjenci będą płacić za insulinę Illinois jest drugim stanem w USA, który ogranicza koszty insuliny na receptę. Około 1.3 miliona mieszkańców stanu Illinois cierpi na cukrzycę i musi brać insulinę, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Projekt ustawy – przyjęty w odpowiedzi na kontrowersyjny i mocno nagłośniony wzrost kosztów insuliny – wymaga również od wielu departamentów stanu Illinois wydania wspólnego „raportu na temat cen insuliny”, który zawierałby szczegółowe informacje na temat praktyk w zakresie ustalania jej cen oraz zalecenia dotyczące kontroli wysokich cen.

Wykorzystanie DNA w przypadku osób zaginionych (Missing Persons Cases)

Agencje rządowe będą mogły pobierać dane DNA od członków rodzin zaginionych osób w celu skoordynowania informacji z istniejącą federalną bazą danych (National Missing and Unidentified Persons System). Dzięki temu organy ścigania mogą wykorzystać DNA w próbach zlokalizowania i identyfikacji osoby zaginionej. Ustawa dodaje również Krajowy System Osób Zaginionych i Niezidentyfikowanych do wykazu, z którymi agencje mogą współpracować przy próbie zlokalizowania osoby zaginionej.

Adresy ofiar napaści seksualnych i prześladowań zostają utajnione.  

Ustawa pozwala osobom ocalałym z napaści na tle seksualnym i prześladowań zachować w tajemnicy swoje adresy domowe. Ma to zmniejszyć ryzyko przez ewentualnym zlokalizowaniem ofiar przez napastnika.

AL

Zmutowany koronawirus dotarł do USA. Pierwszy potwierdzony przypadek

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię