Święty Józef patronem nowego roku

Rok 2021 decyzją papieża Franciszka jest poświęcony świętemu Józefowi. Ojciec Święty zachęcił wszystkich, by zawierzyli się wstawiennictwu opiekuna Świętej Rodziny.

Jak podkreśla ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie święty Józef „jest symbolem chrześcijanina, uczy, co znaczy być człowiekiem religijnym”. „Józef pielęgnuje w sobie wewnętrzną ciekawość, wobec tego, co Bóg chce mi dzisiaj powiedzieć” – podkreśla kapłan. Wyjaśnia, że nie chodzi o religijność, jako ucieczkę od życia, lecz o rozumienie wiary jako punktu oparcia podejmowanych wyzwań, trudności, aż do ofiary z siebie.

Kapłan dodaje, że święty Józef jest przykładem odpowiedzialnego mężczyzny. „Odpowiedzialny mężczyzna to ten, który umie pokochać kobietę swojego życia. W przypadku św. Józefa oznaczało coś więcej niż samo uczucie, on roztoczył swoją odpowiedzialność na całe życie Maryi”– mówi duszpasterz.

Kapłan zwraca uwagę na zaufanie świętego Józefa Bogu w trudnościach. „To jest zaufanie, które jest czasami dramatem, bo trzeba wyjść poza własne przekonania i zaufać Bogu bardziej niż swojej intuicji” – mówi ksiądz Robert Skrzypczak. Dodaje, że Józef doświadcza Bożej opatrzności, zostawiając swoją pracę i dając się Bogu prowadzić.

Ósmego grudnia 2020 roku w 150. rocznicę ogłoszenia świętego Józefa Patronem Kościoła powszechnego papież Franciszek opublikował List apostolski „Patris corde – Z ojcowskim sercem”. Tytułem patrona Kościoła obdarzył świętego Józefa błogosławiony papież Pius IX, 8 grudnia 1870 roku.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię