Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza z posługi metropolity mińsko-mohylewskiego. Administratorem apostolskim archidiecezji został biskup pomocniczy diecezji pińskiej dominikanin Kazimierz Wielikosielec.

Władze w Mińsku unieważniły paszport – będącego obywatelem Białorusi – arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza i 31 sierpnia – gdy metropolita wracał z Polski – nie wpuściły go na teren kraju. Zgodę na jego powrót na Białoruś wydały 23 grudnia.

Aleksander Łukaszenka oskarżył hierarchę o – jak się wyraził – pobieranie instrukcji w Polsce jak zniszczyć Białoruś. 17 grudnia papież Franciszek wysłał z misją mediacyjną do Mińska byłego nuncjusza na Białorusi arcybiskupa Claudio Gugerottiego. W wyniku negocjacji arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz mógł wrócić na Białoruś.

W homilii wygłoszonej podczas pasterki w mińskiej katedrze hierarcha wyjaśnił, że pojechał do Polski z powodów rodzinnych i zdrowotnych, a nie politycznych.

Dziś arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. List z rezygnacją, zgodnie z panującą w Watykanie praktyką, przesłał wcześniej na ręce papieża.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię