Największe polskie muzea zapraszają na ferie z kulturą. Z powodu pandemii odbędą się w formie online

Ferie po Królewsku, nauka tańców dworskich oraz podróż po karnawałach świata – to część atrakcji, które na czas ferii przygotowały dla dzieci i młodzieży największe polskie muzea. Z powodu epidemii w tym roku zajęcia odbywają się przez internet.

Wirtualne ferie przygotowało siedem Rezydencji Królewskich: Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Łazienki Królewskie, Wieliczka oraz zamki w Malborku, Sandomierzu i w Lublinie. Codziennie przez 14 dni – od 4 do 17 stycznia – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych tych placówek będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wirtualne wycieczki po komnatach i zbiorach rezydencji, a także warsztaty i konkursy z nagrodami. W Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda dzień pracy górnika, usłyszą opowieści o wielickim zamku i odbędą wspólną podróż po najwspanialszych karnawałach świata.

W Łazienkach Królewskich będzie można zrobić ekologiczny karmnik, wykonać gipsowy odlew oraz poznać różne gatunki drzew i ptaków. Przez pierwszy tydzień ferii zajęcia będą prowadzone we współpracy z Polską Operą Królewską. W drugim tygodniu odbędą się m.in. pokazy instruktażowe budowy ekologicznych karmników.

W pierwszym tygodniu ferii na Zamku Lubelskim młodzież nauczy się podstawowych kroków czterech tańców dworskich z Zespołem Tańca Dawnego Belriguardo i przygotuje maski karnawałowe. Drugi tydzień ferii obfituje w warsztaty plastyczne i historyczne w oprawie filmowo-komiksowej.

Szczegółowe informacje o programie zajęć można znaleźć na stronach internetowych każdej z siedmiu Rezydencji.

Na ferie online zaprasza także Muzeum Narodowe w Warszawie. Będzie o fascynacji artystów górami, o modzie i piśmie w starożytności i o artystycznych wyobrażeniach biblijnych mędrców. Na warsztaty online obowiązują zapisy. Zajęcia odbywają się za pośrednictwem platformy zoom.us. i trwają około 50 minut. Od poniedziałku do soboty od godziny 10 na Facebooku i stronie internetowej muzeum na dzieci będą czekały zagadki i zadania, warsztaty oraz słuchowiska. W poniedziałki, środy i soboty uczestnicy ferii będą mogli pobrać kartę pracy z zadaniami. We wtorki będą mogli posłuchać słuchowiska o rzeźbach i obrazach zgromadzonych w Królikarni i w gmachu głównym muzeum. Również we wtorki a także w piątki dla uczestników przygotowano warsztaty na zoomie, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie spróbuje zainspirować dzieci do własnych działań poza ekranem komputera. Pierwszy tydzień ferii poświęcony będzie tegorocznej wystawie festiwalu Warszawa w Budowie „Coś wspólnego”. Przyglądając się poszczególnym dziełom, prowadzący będą rozmawiać z uczestnikami i wspólnie wyobrażać sobie i tworzyć nowe światy. Podczas warsztatów ich uczestnicy będą też czytać fragmenty i oglądać ilustracje z różnych dziecięcych książek. Zajęcia odbywają się codziennie o godzinie 11 i o 13 na platformie zoom. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Muzeum zaprasza dzieci od lat 6.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu na dzieci od piątego do dwunastego roku życia czeka seria warsztatów tanecznych, muzycznych, historycznych i plastycznych. Uczestnicy dowiedzą się m.in., czym jest zapona, i będą mogli zaprojektować własny stół. Poznają również historie obrazu „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha i skarbu ze Środy Śląskiej. Pełny harmonogram oraz formularze, przez które odbywają się zapisy na zajęcia, dostępne są na stronie muzeum. Spotkania są bezpłatne i będą odbywały się poprzez platformę Zoom.

Uczestnicy spotkań w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie poznają zimowe zwyczaje mieszkańców parku, dowiedzą się, jak rozpoznać drzewo, kiedy nie ma na nim liści, oraz jakie karnawałowe zwyczaje obowiązywały na dworze króla Jana III. Pełny harmonogram zajęć dostępny jest na stronie internetowej placówki. Zajęcia są płatne i zostaną poprowadzone na platformie internetowej Microsoft Teams. Dodatkowo 13 stycznia uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w samodzielnej grze terenowej „Botaniczna Odyseja” na terenie Pałacu w Wilanowie.

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie były „sekrety” wizerunku Józefa Piłsudskiego oraz jak wygląda muzeum „od kuchni” i zawód przewodnika. Zajęcia będą odbywały się we wtorki i czwartki na platformie Zoom. Harmonogram oraz szczegóły dotyczące rejestracji znajdują się na stronie internetowej muzeum.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię