Posiadacze tych wiz jeszcze długo nie wjadą na terytorium USA

Prezydent Donald Trump przedłużył do 31 marca zawieszenie wydawanie wiz pracowniczych oraz zielonych kart dla dużej grupy wnioskodawców. Ponadto, sąd federalny przychylił się do jego dekretu, który wymaga od nowych imigrantów posiadania własnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W czwartek sąd apelacyjny przegłosował wymóg prezydenta, aby imigranci posiadali ubezpieczenie zdrowotne. Nowi imigranci muszą wykazać, że są w stanie uzyskać ubezpieczenie w ciągu 30 dni i pokryć koszty leczenia.

W czerwcu prezydent zawiesił wydawanie wiz dla pracowników zagranicznych oraz zielonych kart poza terytorium USA, a także wiz pracowniczych. Pierwotnie rozporządzenie miało obowiązywać do 31 grudnia 2020, jednak zostało przedłużone. Rozporządzenie dotyczy m.in. wiz H1-B (dla wysoko wykwalifikowanych pracowników), H2-B (dla pracowników sezonowych) oraz J-1 (dla naukowców oraz w ramach wymiany naukowej). Amerykański rząd argumentuje decyzję tym, że dzięki temu uda się zachować ponad pół miliona miejsc pracy dla Amerykanów. Działania prezydenta spotkały się z krytyką osób reprezentujących branżę technologiczną.

Proklamacja z dnia 31 grudnia 2020 KLIKNIJ TUTAJ

Prezydent-elekt Joe Biden obiecał cofnąć wiele działań Trumpa, ale nie jest jasne, jak szybko to nastąpi i w jakim stopniu. Trump podkreślał, że środki te ochronią amerykańskie miejsca pracy w gospodarce dotkniętej pandemią.

„Wpływ COVID-19 na rynek pracy w Stanach Zjednoczonych oraz na zdrowie społeczności amerykańskich jest przedmiotem ciągłej troski narodowej” – czytamy w proklamacji Trumpa. Zwraca on również uwagę na rosnącą w kraju liczbę infekcji oraz stanowe ograniczenia wobec przedsiębiorstw.

W październiku sędzia federalny w San Francisco orzekł, że zawieszenie wiz pracowniczych może być egzekwowane od podmiotów, które reprezentują dużą część amerykańskiej gospodarki m.in. od Amerykańskiej Izby Handlowej, Krajowego Stowarzyszenia Producentów, Krajowej Federacja Handlu Detalicznego czy grupy technologicznej TechNet i Intrax Inc, która zarządza programami wymiany kulturalnej.

W grudniu, sędzia federalny w Oakland w Kalifornii, uniemożliwił wejście w życie zakazu uzyskania zielonej karty 181 rodzinom obywateli amerykańskich i legalnych rezydentów, którzy złożyli pozew.

Wizy Turystyczne

W mocy pozostaje również zakaz wjazdu dla osób na wizie turystycznej. Na stronie ambasady USA nadal znajduję się informacja „W związku z poważną sytuacją na świecie spowodowaną pandemią COVID-19, Departament Stanu tymczasowo zawiesił rutynowe usługi wizowe we wszystkich ambasadach i konsulatach USA, w tym w ambasadzie USA w Warszawie i konsulacie USA w Krakowie. Ponadto, zgodnie z Proklamacjami Prezydenta 9984, 9992 i 9993, przyjazdy wszystkich obcokrajowców, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do amerykańskiego portu wjazdu byli obecni w Chińskiej Republice Ludowej (z wyłączeniem specjalnych regionów administracyjnych Hongkongu i Makau), Islamskiej Republice Iranu lub 26 krajach należących do strefy Schengen i Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ( z wyłączeniem terytoriów zamorskich poza Europą Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Republiki Irlandii) są obecnie zawieszone.

Więcej informacji TUTAJ

AL

źródło:whitehouse.gov, usembassy.gov/pl

Trump żąda “znalezienia” głosów, by odwrócić wynik wyborów. Wyciekło nagranie

 

1 KOMENTARZ

  1. To nie prawda, ze nie moga wjechac. Jesli ktos ma juz taka wize, to moze podrozowac bez przeszkod. W tej sprawie chodzi tylko o nowe wizy, ktore nie beda wydawane.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię