Kongres zatwierdził wyniki wyborów. Joe Biden oficjalnie 46. prezydentem

Kongres potwierdził, że Joe Biden otrzymał liczbę głosów elektorskich dającą mu zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Biden został wybrany na 46.prezydenta USA stosunkiem głosów 306-232.

W czwartek nad ranem Senatorowie dokończyli pracę, potwierdzając, że Biden wygrał wybory prezydenckie. Sesji przewodniczył wieceprezydent Mike Pence.Formalne liczenie głosów elektorskich jest ostatnim etapem procedury wyboru prezydenta USA.

Procedura liczenia głosów elektorskich została wczoraj przerwana po wtargnięciu do budynku parlamentu zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. Doszło do starć z policją, w których zginęły cztery osoby, a 14 funkcjonariuszy zostało rannych. By opanować to, co działo się w i wokół Kapitolu, ogłoszono godzinę policyjną o godzinę 6 wieczorem czasu lokalnego. Na miejscy zjawiła się Gwardia Narodowa oraz FBI. Amerykańskie media informowały ładunkach wybuchowych w okolicy Kapitolu.

Grupa republikańskich senatorów planowała poparcie sprzeciwu wobec wyniku wyborów prezydenckich w Georgii i Wisconsin. Wycofali się jednak z tych planów po tym jak zwolennicy prezydenta Trumpa wdarli się wczoraj do siedziby Kongresu.

Czytaj rownież: Światowi politycy o zamieszkach w Waszyngtonie: “Skandaliczne sceny”

Do sytuacji doszło kilkadziesiąt minut po wiecu z udziałem prezydenta, podczas którego oświadczył, że nigdy nie uzna porażki ponieważ doszło do oszustwa . Trump, który niezłomnie odmówił przyznania się do wyborów, powiedział w oświadczeniu bezpośrednio po głosowaniu, że w dniu inauguracji nastąpi „uporządkowane przejście do władzy”.

AL

Zwolennicy Trumpa wtargnęli do budynku Kapitolu. Kongres przerwał obrady

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię