Politycy z całego świata komentują zamieszki na Kapitolu. “Sceny niczym z Majdanu”.

Politycy z całego świata komentują zamieszki na Kapitolu. “Sceny niczym z Majdanu”.

Politycy z całego świata potępili zamieszki na Kapitolu. Chodzi o szturm na amerykański Kongres, do którego doszło w Waszyngtonie, gdy uzbrojone tłumy zwolenników Donalda Trumpa próbowały przerwać obrady kongresmenów.

Światowi liderzy określili zamieszki jako atak na demokrację. Część z nich zaapelowała też do prezydenta Trumpa, aby uznał swoją porażkę w wyborach z listopada. Francuski prezydent Emmanuel Macron w umieszczonym na Twitterze wystąpieniu powiedział, że to, co stało się w Waszyngtonie nie jest prawdziwym obrazem Ameryki.

Brytyjski premier nazwał wydarzenia w stolicy USA “hańbą”, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał o “szokujących scenach”. Oburzenie wyraziła też niemiecka kanclerz Angela Merkel. “To, co zobaczyliśmy w Waszyngtonie sprawiło, że jestem zła i smutna. W demokracji jest naczelna zasada: po wyborach są zwycięzcy i przegrani. Żałuję, że prezydent Trump ani w listopadzie, ani wczoraj nie zaakceptował wyników wyborów” – mówiła.

Polecamy: Pritzker i kongresmeni z Illinois chcą natychmiast usunąć Trumpa

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wyraził przekonanie, że w USA dojdzie do pokojowej transformacji po wyborach, a szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Wspólnota będzie ściśle współpracować z amerykańskimi demokratami, którzy wygrali wybory. Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował, że jest “zasmucony” wydarzeniami w Waszyngtonie.

Znacznie dalej poszli inni politycy. Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney określił wydarzenia w Waszyngtonie mianem “zamachu na demokrację z udziałem urzędującego prezydenta i jego zwolenników”. Także brytyjska minister spraw zagranicznych Priti Patel powiedziała, że słowa Donalda Trumpa spowodowały szturm ekstremistów na Kongres. Chiny porównały wydarzenia w Waszyngtonie do niedawnych protestów i zamieszek w Hong Kongu.

Rosyjska ambasada w USA napisała z kolei o “scenach niczym z Majdanu”. Prezydent Iranu Hassan Rouhani napisał na Twitterze, że to, co stało się w USA pokazuje “jak krucha jest zachodnia demokracja”. Turcja, którą określa się mianem państwa autorytarnego, zaapelowała “do obu stron konfliktu o spokój”. Z kolei Wenezuela, której władz USA nie uznają, określiła zamieszki jako wydarzenie “godne pożałowania”. Szturm na Kongres potępił też premier Fidżi, który przed 14 laty zdobył władzę w wyniku zamachu stanu.

Czytaj również: Oświadczenie Donalda Trumpa po zatwierdzeniu wyników wyborów

Polscy politycy również skomentowali wydarzenia

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że wydarzenia w Waszyngtonie to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które – jak dodaje – są państwem demokratycznym i praworządnym.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka podsumował wpis prezydenta słowami: „Nic nie znaczący tweet prezydenta, jak nic nie wnosząca jest jego polityka. Dziś przywódcy największych krajów światowych solidaryzują się z narodem amerykańskim, który dokonał wyboru. Tu nie ma miejsca na jakieś ogólne wpisy, które niczego nie wnoszą. Prezydent popełnił kardynalny błąd, by z egoistycznego punktu widzenia, by wygrać wybory poświęcił pewien odcinek polityki zagranicznej. To jest rzecz niewybaczalna, czego dokonał w lipcu ubiegłego roku”

Adrian Zandberg z Lewicy: „Smutne obrazy z USA, choć nie zaskakujące. Taki jest finał oligarchizacji i polityki napędzanej nienawiścią. Mam nadzieję, że Amerykanom uda się przeprowadzić pokojową zmianę władzy. Oby to był punk zwrotny. Dziś widać to jeszcze wyraźniej niż dotąd: potrzebujemy silnej Europy”

Głos w sprawie zabrał także były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.„Wszędzie jest jakiś Trump, więc każdy z nas musi bronić Kapitolu” – napisał na swoim profilu na Twitterze Donald Tusk”.

IAR/AL

Pritzker i kongresmeni z Illinois chcą natychmiast usunąć Trumpa

 

Oświadczenie Donalda Trumpa po zatwierdzeniu wyników wyborów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię