Prezydent Donald Trump potępia wydarzenia w Kapitolu

Donald Trump „w najostrzejszych słowach” potępia działania osób, które wdarły się do siedziby Kongresu USA – przekazała rzeczniczka amerykańskiego prezydenta, Kayleigh McEnany.

„Przemoc, którą widzieliśmy wczoraj w naszym narodowym Kapitolu, była przerażająca, naganna i stała w sprzeczności z filozofią Stanów Zjednoczonych” – powiedziała rzeczniczka. „Potępiamy to – prezydent i jego administracja – w jak najostrzejszych słowach” – zaznaczyła Kayleigh McEnany.

Prezydent Donald Trump zapowiedział wcześniej, że 20 stycznia przekaże władzę swojemu następcy w sposób uporządkowany. Zaznaczył jednak, że nie zgadza się z wynikiem wyborów prezydenckich. „Chociaż, całkowicie nie zgadzam się z wynikiem wyborów, a fakty potwierdzają, że mam rację, to 20 stycznia dojdzie do przekazania władzy w sposób uporządkowany” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze rzecznika Białego Domu Dana Scavino. Prezydent Trump przypomniał, że jego działania to była „walka o to, aby zliczyć tylko głosy oddane zgodnie z prawem”. „Chociaż oznacza to koniec najwspanialszej pierwszej kadencji w historii amerykańskiej prezydenta, to dopiero początek naszej walki o to, aby ponownie uczynić Amerykę wielką!” – napisano w oświadczeniu.

Władze Waszyngtonu poinformowały, że 68 osób zostało aresztowanych w związku ze środowym szturmem na Kapitol. Policja i FBI zaapelowały o pomoc w identyfikacji uczestników zajść, które doprowadziły do przerwania obrad parlamentu i ewakuacji wiceprezydenta USA i członków Kongresu. Osobom, które wdarły się przemocą do budynku parlamentu mają być postawione zarzuty federalne.

Sekretarz amerykańskiej armii Ryan D. McCarthy poinformował, że Kapitolu strzeże obecnie ponad 800 członków Gwardii Narodowej. Do końca tygodnia do stolicy przybędzie dodatkowo 5400 żołnierzy. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mają obowiązywać przez co najmniej 30 dni.

Amerykańscy eksperci i politycy są zgodni, że zastosowane podczas środowych manifestacji zabezpieczenia siedziby parlamentu były zdecydowanie niewystarczające.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię