Pierwsza partia szczepionek Moderny w Polsce

Pierwsza partia szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Moderna wylądowała w Polsce. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział, że transport który dotarł na warszawskie lotnisko Chopina zawiera 29 tysięcy szczepionek które po weryfikacji trafią do magazynu ARM.

Prezes Michał Kuczmierowski dodał, że rośnie z każdym kolejnym dniem zdolność szpitali węzłowych do szczepień. To w tych placówkach odbywają się szczepienia grupy zero, czyli personelu medycznego i pracowników służby zdrowia.

W pierwszy tygodniu szczepień przekazano do szpitali 50 tysięcy szczepionek i podobną liczbę osób zaszczepiono, w drugim tygodniu było to już 152 tysiące szczepionek, a wczoraj do szpitali trafiło 250 tysięcy szczepionek. Wczoraj również padł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych – było to 45 tysięcy osób.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych powiedział też, że ze strony Agencji nie ma prób ograniczania zamówień ze strony szpitali. Problem leży raczej w tym, że dostajemy zbyt mało szczepionek od producentów w stosunku do „mocy przerobowych”.

Pierwsze szczepionki przeciwko koronawirusowi trafiły do Polski w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Następnego dnia ruszyły pierwsze szczepienia w tak zwanej grupie zero. Szczepienia są darmowe i dobrowolne. Po zaszczepieniu medyków i pracowników służby zdrowia rozpocznie się szczepienie w pierwszej grupie. Znajdują się w niej m. in. seniorzy, funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze, a także nauczyciele.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię