Prezydent Duda odznaczył ambasador USA Georgette Mosbacher

0
130
fot. Fb/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher, która kończy misję dyplomatyczną w Polsce.

Order został nadany w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy, za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

Georgette Mosbacher objęła stanowisko Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w sierpniu 2018 roku. W trakcie jej urzędu została podpisana przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, których filarami pozostają: współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyka oraz wymiana handlowa, inwestycje, badania i innowacje. We wszystkich tych obszarach polsko-amerykańska współpraca została pogłębiona, z korzyścią zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.

Ponadto w wymiarze bezpieczeństwa i obronności podpisano dwie deklaracje: pierwsza dotyczy współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski; druga precyzuje lokalizacje planowanej zwiększonej obecności wojskowej armii amerykańskiej w Polsce.

Prezydenci obu krajów podpisali również „Memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej”, wyrażające gotowość obu stron do współpracy przy polskim programie energetyki jądrowej.

W trakcie urzędu Georgette Mosbacher systematycznie rosła wymiana handlowa między Polską a USA. W 2015 roku – 9,3 miliarda dolarów, w 2016 roku – 9,6 miliarda dolarów, w 2017 roku – po raz pierwszy przekroczyła poziom 10 miliardów i wyniosła 11,6 miliarda dolarów, w 2018 roku – 13,4 miliarda dolarów, w 2019 roku – 14,4 miliarda dolarów. Oznacza to wzrost o ponad 50 procent w przeciągu pięciu lat.

Symbolicznym i ważnym momentem polsko-amerykańskich relacji dwustronnych było włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Włączenie Polski do Visa Waiver Program stanowiło namacalny dowód na to, że strategiczne partnerstwo Polski i USA jest silne i autentyczne.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię