Trump ogłosił stan wyjątkowy w Waszyngtonie

Prezydent Trump ogłosił w poniedziałek w Waszyngtonie stan wyjątkowy po tym jak FBI ostrzegło, że w stolicach wszystkich stanów może dojść do masowych protestów z udziałem uzbrojonych uczestników.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać od poniedziałku 11 stycznia, aż do 24 stycznia. Prezydent ogłosił stan wyjątkowy, powołując się na „wyjątkowe warunki” związane z inauguracją prezydenta-elekta Joe Bidena.

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser ogłosiła stan wyjątkowy już w zeszłą środę, tuż po szturmie na Kapitol. Przed dniem inauguracji pojawiły się doniesienia o kolejnych planowanych protestach z udziałem uzbrojonych uczestników. Pozwala to Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego na pomoc miastu w każdej sytuacji kryzysowej.

W niedzielę burmistrz Waszyngtonu zwróciła się do pełniącego obowiązki sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego Chada Wolfa, wzywając administrację do uznania przedkryzysowej deklaracji w mieście w ramach przygotowań do dnia inauguracji. W swoim liście poprosiła również o przedłużenie stanu wyjątkowego od dnia 11 do 24 stycznia.

Siedziba Kongresu została zabezpieczona betonowymi zaporami oraz wysokim na ponad dwa i pół metra metalowym ogrodzeniem. Porządku w mieście strzeże 6 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Pentagon rozważa zwiększenie tej liczby do 13 tysięcy.

AL

FBI ostrzega przed protestami z udziałem uzbrojonych uczestników w ciągu najbliższych 10 dni

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię