Trump skomentował po raz pierwszy próbę impeachmentu

0
681
Trump skomentował po raz pierwszy próbę impeachmentu

Donald Trump skomentował wszczęcie przez demokratów w Kongresie procedury impeachmentu. Powiedział, że wywołuje “gniew”, ale “nie chce przemocy”. Prezydent dodał, że nie czuje się odpowiedzialny za ubiegłotygodniowy szturm na Kongres.

Demokraci w Kongresie zarzucają prezydentowi, że podburzył swoich zwolenników do szturmu na Kapitol w trakcie procewdury certyfikowania zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Donald Trump uznał te zarzuty za absurdalne. „To co powiedziałem było ze wszech miar właściwe. Jeśli popatrzymy na to co politycy wysokiego szczebla mówili latem podczas protestów w Portland i w innych miejscach, to był prawdziwy problem” – mówił prezydent dziennikarzom przed odlotem do Teksasu.

Amerykański prezydent ocenił, że kolejny impeachment jest kontynuacją „największego polowania na czarownice w historii Stanów Zjednoczonych”.  Donald Trump zapewnił, że nie chce przemocy, ale nie chce by doszło do przemocy w okresie poprzedzającym inaugurację  prezydenta elekta Joe Bidena, ale dodał, że działania demokratów wywołują ogromny gniew. “Wprowadza to ogromne zagrożenie dla naszego kraju. Nie chce przemocy”

Prezydent odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, czy zamierza zrezygnować z urzędu.

Izba Demokratów przedstawiła rezolucję w sprawie impeachmentu prezydent za “podżeganie do przemocy wobec rządu Stanów Zjednoczonych”. Demokraci  Ted Lieu, David Cicilline, Jamie Raskin i Jerrold Nadler przedstawili artykuł o impeachmencie, oskarżając prezydenta o złamanie jego przysięgi.

Czytaj również: Trump ogłosił stan wyjątkowy w Waszyngtonie

Artykuł głosi, że prezydent  swoimi działaniami zagroził bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych, instytucją rządowym oraz integralności systemu demokratycznego. Miał zakłócić także pokojowe przekazanie władzy.

W artykule zarzuca się mu również, że przed 6 stycznia, “wielokrotnie wydawał fałszywe oświadczenia twierdząc, że wyniki wyborów prezydenckich były wynikiem powszechnego oszustwa i nie powinny być akceptowane przez naród amerykański lub poświadczone przez urzędników stanowych lub federalnych”.

Dodano również, że “zdradził zaufanie jako prezydent, ze szkodą dla narodu Stanów Zjednoczonych”. Projekt ustawy nie został ogłoszony w Izbie, ponieważ nie został jeszcze poddany pod głosowanie, które najprawdopodniej odbędzie się w niższej izbie Kongresu jeszcze w tym tygodniu.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów w sprawie postawienia prezydentowi Trumpowi zarzutów w ramach procedury impeachmentu ma się odbyć jutro. Nie jest jasne czy i kiedy miałyby one zostać przesłane do Senatu.

AL

źródło:Reuters, IAR. APP

Melania Trump przerywa milczenie: “Jestem rozczarowana”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię