Izba Reprezentantów za impeachmentem Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia swoich zwolenników do buntu przeciwko państwu na siedem dni przed zakończeniem jego kadencji. Za rezolucją w tej sprawie głosowali Demokraci oraz dziesięcioro Republikanów.

Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu.

Członkowie Kongresu, którzy głosowali za rezolucją zarzucili prezentowi USA, że sprzeniewierzył się Konstytucji powtarzając twierdzenia o fałszerstwach wyborczych, wywierając presje na urzędników stanowych i podburzył tłum do szturmu na Kongres. „Musi odejść bo stanowi jednoznaczne zagrożenie dla kraju, który wszyscy kochamy” – mówiła z trybuny parlamentarnej przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Republikanie przekonywali, że wszczęta przez demokratów procedura impeachmentu jest elementem rozgrywki politycznej.Powinniśmy skupić się na zjednoczeniu kraju. Zamiast tego demokraci chcą usunąć prezydenta na tydzień przed opuszczeniem przez niego urzędu ” – mówił republikański kongresman Jim Jordan zarzucając demokratom, że ich celem jest podważenie osiągnięć prezydenta Trumpa w kraju i w polityce zagranicznej.

Artykuł impeachmentu zostanie teraz przesłany do Senatu, gdzie powinien odbyć się proces prezydenta. Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell poinformował jednak, że nie zwoła posiedzenia izby w trybie nadzwyczajnym co oznacza, że głosowanie nad zarzutami wobec Donalda Trumpa nie będzie mogło się odbyć przed zaprzysiężeniem na prezydenta Joe Bidena.

Wiadomo już, że za impeachmentem zagłosowała wymagana liczba 217 członków Izby Reprezentantów, liczącej 433 osób. Wśród głosujących za było dziesięciu Republikanów.

Faktyczne usunięcie wydaje się mało prawdopodobne przed inauguracją prezydenta elekta Joe Bidena 20 stycznia ponieważ proces w Senacie najprawdopodobniej nie rozpocznie się do 19 stycznia.

IAR, ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię