Jeffrey Rosen: Nie będzie tolerancji dla bezprawia

Pełniący obowiązki prokuratora generalnego USA Jeffrey Rosen ostrzegł, że osoby, które podejmą próbę zakłócenia inauguracji prezydentury Joe Bidena poniosą surowe konsekwencje. Służby federalne prowadzą poszukiwania uczestników ubiegłotygodniowego szturmu na Kapitol. Siedemdziesięciu osobom postawiono już zarzuty kryminalne.

Jeffrey Rosen powiedział, że rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie tolerował przemocy oraz prób zakłócenia pokojowego przekazania władzy. „Nie będziemy tolerować jakichkolwiek prób okupacji budynków rządowych. Nie będzie usprawiedliwienia dla przemocy, wandalizmu i bezprawia” – ostrzegł.

Ubiegłotygodniowy atak na Kapitol Rosen określił mianem tragicznego i szokującego wydarzenia. Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości poinformowali, że prowadzą postępowania kryminalne przeciwko 170 osobom, które wzięły udział szturmie na siedzibę Kongresu.

FBI otrzymało już 100 tysięcy sygnałów od ludności mających pomóc w identyfikacji podejrzanych. Dotychczas postawione zarzuty obejmują nie tylko bezprawne wkroczenie na Kapitol ale również ataki na policjantów, niszczenie mienia oraz kradzieże.

Prokurator Michael Sherwin poinformował, że wobec części uczestników zamieszek przygotowywane są zarzuty udziału w spisku i próbie obalenia rządu. Zarzuty te niosą ze sobą karę do 20 lat więzienia.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię