Joe Biden przedstawił propozycję pakietu pomocowego. Co zawiera?

Biden

Plan Bidena zawiera opiewający na 1,9 biliona dolarów pakiet stymulujący, który zakłada dodatkową płatność bezpośrednia dla Amerykanów wysokości $1400 oraz zwiększone zasiłki dla bezrobotnych USA

W czwartek prezydent – elekt ujawnił co ma zwierać pakiet dla dotkniętej pandemią koronawirusa amerykańskiej gospodarki. Propozycja ta została nazwana zwana planem ratunkowym (Rescue Plan), zawiera pomoc zarówno dla firm jak i dla amerykańskich rodzin. „Kryzys spowodowany ludzkim cierpienia jest tuż, tuż i nie ma czasu do stracenia (…) Musimy działać i musimy działać już teraz” – podkreślił. „Miliony Amerykanów nie z własnej winy utraciły godność, którą zapewniają praca i wypłata” – tłumaczy Joe Biden.

Co ma zawierać pakiet?

  •  Płatności bezpośrednie w wysokości 1400 dolarów dla większości Amerykanów. Mają one stanowić dopłatę do zatwierdzonych w grudniu 600 dolarów.
  •  Zwiększenie federalnego zasiłku dla bezrobotnych do 400 dolarów tygodniowo oraz przedłużenie go do września.
  • Zwiększenie płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę.
  • Przedłużenie moratorium na eksmisję do końca września.
  • 350 mld dolarów pomocy stanom i samorządom lokalnym.
  • 170 miliardów dolarów dla szkół i uczelni.
  • 50 miliardów dolarów na testy Covid-19.
  • 20 mld dolarów na krajowy program szczepień realizowany przy współpracy ze stanami i samorządami.
  • Wzrost rocznych kredytów podatkowych na każde dziecko – do 3 tys. dolarów, a do 3,6 tys. na dziecko w wieku poniżej 6 lat.

Plan ten jest pierwszą z dwóch głównych inicjatyw w zakresie wydatków federalnych, które Biden ma zrealizować w pierwszych miesiącach swojej prezydentury. Kolejny projekt ustawy, który ma ma pojawić się w lutym, będzie dotyczył długoterminowych celów prezydenta-elekta w zakresie tworzenia miejsc pracy, reformy infrastruktury, walki ze zmianami klimatu i wspierania równości rasowej.

Wspólpracownicy Bidena, którzy od tygodni pracują nad planem stymulacyjnym, potwierdzili, że prezydent-elekt nadal wspiera plan umorzenie długów studenckich w wysokości 10 tysięcy dolarów.

Czytaj również: Będzie wniosek o impeachment Bidena. Słusznie?

Joe Biden przyznał, że jego plan jest ambitny i kosztowny, ale twierdził, że ta odważna inwestycja zaowocuje w przyszłości. „Wiem, że to, co przedstawilem, nie będzie tanie, ale niezastosowanie się do tego będzie nas drogo kosztować  przekazał. Wśród czołowych ekonomistów panuje przekonanie że po prostu nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie zrobić tego, co proponuję” – argumentował Biden.

Teraz plan musi przejść przez Kongres. Nie będzie to łatwe, zwłaszcza w Senacie, gdzie Demokraci będą mieli minimalną przewagę tylko dzięki rozstrzygającemu głosowi wiceprezydentki Kamali Harris. Możliwe, że Biden będzie potrzebować głosów kilku Republikanów.

AL

Gates, Soros i Rockefeller odpowiedzialni za wybuch pandemii? Zaskakujący wyrok sądu….

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię