Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Waszyngtonie

Na 4 dni przed inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W stolicy rozmieszczono 25 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Niemal całe centrum miasta jest zablokowane.

Nadzwyczajne procedury wprowadzono po ubiegłotygodniowym szturmie zwolenników prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol.

Centrum Waszyngtonu przypomina twierdzę. Na skrzyżowaniach znajdują się posterunki wojska i policji. Wokół budynków rządowych rozstawiono betonowe zapory oraz metalowe ogrodzenia o wysokości trzech metrów z drutem kolczastym.

Wiele stacji metra zostało zamkniętych, do centrum nie mogą wjeżdżać samochody. Żołnierzom Gwardii narodowej wydano długą broń. Agencja Bezpieczeństwa Transportu poinformowała o wzmocnieniu ochrony lotnisk oraz zwiększeniu liczby agentów federalnych na pokładach samolotów. Niektóre linie lotnicze wprowadziły zakaz przewożenia broni.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego wydał ostrzeżenie przed możliwymi atakami ze strony rodzimych ekstremistów. W liście rozesłanym do policji i oddziałów FBI w całym kraju znajduje się także informacja o wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych przeciwników Stanów Zjednoczonych. Ostrzeżenie przed potencjalną przemocą i atakami uzbrojonych ekstremistów dotyczy także stolic wszystkich amerykańskich stanów.
Joe Biden zostanie zaprzysiężony na stopniach Kapitolu w środę 20 stycznia. Prezydent elekt nie zgodził się z sugestiami by przenieść ceremonię do budynku Kongresu.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię