Berlin: Nie będzie przywilejów dla osób zaszczepionych na Covid-19

Ministrowie, lekarze i prawnicy odrzucają postulat przedwczesnego złagodzenia restrykcji dla osób, które zaszczepiły się na koronawirusa. Wcześniej wysunął go szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

Heiko Maas (fot.) jest pierwszym ministrem, który opowiedział się za złagodzeniem obostrzeń. „Zaszczepione osoby już sobie nie zagrażają i dlatego powinny mieć możliwość ponownego korzystania ze swoich podstawowych praw” – powiedział polityk SPD. Heiko Maas wspomniał w tym kontekście o wyjściach do restauracji, kin i muzeów.

Zdaniem współrządzących chadeków minister spraw zagranicznych rozpalił tę dyskusję w najgorszym z możliwych momentów. Szef MSW Horst Seehofer ostrzegł przed „rozłamem społeczeństwa”, a minister zdrowia Jens Spahn przypomniał, że wciąż nie wiadomo, czy zaszczepione osoby się nie zarażają. Z powodu pojawienia się w kraju bardziej zaraźliwych szczepów koronawirusa jutro kanclerz Angela Merkel i premierzy landów chcą dyskutować o zaostrzeniu obecnych restrykcji.

Według ekspertów spór ten niedługo sam się rozstrzygnie. „Wraz z upływem czasu i rosnącą liczbą zaszczepionych osób rząd będzie musiał i tak stopniowo łagodzić obostrzenia, z tym że dla wszystkich obywateli” – zauważa prawnik Frank Bräutigam.

W ciągu ostatniej doby Instytut Roberta Kocha odnotował 7141 zakażeń koronawirusem. Od końca grudnia w Niemczech zaszczepiono na Covid-19 ponad milion osób.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię