Przypadki śmierci zaszczepionych na COVID pod lupą ekspertów

Władze Norwegii nie potwierdziły związku między zgonami seniorów a szczepionkami na COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech. Od końca grudnia, kiedy w tym kraju rozpoczęto szczepienia, zmarły w sumie 33 starsze osoby.

W Norwegii obecnie analizowane są 33 zgony, które miały miejsce po szczepieniach na Covid- 19. Zmarli to osoby starsze powyżej 75. roku życia. „Wszyscy byli poważnie chorzy” –  przekazał dyrektor norweskiej Agencji Leków w wywiadzie z agencją Bloomberg.

Specjaliści starają się rozwiać wątpliwości co do przyjmowania szczepionki na Covid-19, po tym, jak według najnowszych danych, po otrzymaniu szczepionki Pfizer zmarły, aż 33 osoby w starszym wieku. Oczywiste jest, że COVID-19 jest dużo bardziej niebezpieczny dla większości pacjentów niż szczepienia” – powiedział w poniedziałek Steinar Madsen, dyrektor medyczny Norweskiej Agencji Leków.„Nie jesteśmy zaniepokojeni”.

Do piątku Norwegia stosowała jedynie szczepionkę dostarczoną przez firmy Pfizer Inc. i BioNTech SE. Obecnie koncerny współpracują z Norwegią w celu zbadania zgonów. Pierwszy ogólnoeuropejski raport bezpieczeństwa dotyczący szczepionki Pfizer-BioNTech ma zostać opublikowany pod koniec stycznia.

Władze nie potwierdziły związku między zgonami seniorów a szczepionkami na COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech. „Wszyscy ci pacjenci cierpieli na poważne choroby – powiedział Madsen. „Nie możemy powiedzieć, że ludzie umierają na skutek tej szczepionki. Możemy powiedzieć, że to może być przypadek. Trudno jest udowodnić, że to szczepionka jest bezpośrednią przyczyną.” – podkreślał.

Czytaj również: Biden obali część decyzji Trumpa. Sprawdziliśmy, które

Madsen zaznaczył jednak, że możliwe jest, iż skutki uboczne szczepienia mogą w niektórych przypadkach powodować poważniejszy przebiegu już istniejącej choroby.„Nie możemy tego wykluczyć.” Norwegia zaszczepiła już wszystkich pacjentów z domów opieki, a liczba zgłaszanych przypadków śmiertelnych to 1 na 1000.

Na stronie internetowej  Agencji ds. Leków, gdzie ostatnia aktualizacja pojawiła się w poniedziałek czytamy, że nie można wykluczyć, że działania niepożądane szczepionki, które wystąpią w ciągu pierwszych dni po szczepieniu (np. gorączka i nudności), mogą przyczynić się do poważniejszego przebiegu i zgonu u pacjentów z ciężką chorobą podstawową”. Agencja zapewnia również, że wszystkie zgony, do których dochodzi w ciągu pierwszych kilku dni po szczepieniu, są dokładnie badane.

Norweskie władze nie wstrzymały programu szczepień, a jedynie poleciły lekarzom dokładniej oceniać stan zdrowia seniorów przed podaniem szczepionki. Szczególnie dotyczy to osób z przewlekłymi chorobami śmiertelnymi. „Norweska Agencja Leków i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wspólnie badają wszystkie zgłoszenia o podejrzewanych działaniach niepożądanych. W związku z tym Norweski Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, aby przed zaszczepieniem pacjentów słabych lub śmiertelnie chorych przeprowadzić ocenę, czy korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych”.

„Warto pamiętać, że każdego dnia w domach opieki umiera średnio 45 osób, zatem liczba zgonów po podaniu szczepionki nie świadczy o zwiększonej śmiertelności, ani o tym, że miały one związek ze szczepieniami” przekazała szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg

Norweska Agencja Leków twierdzi, że przed rozpoczęciem programu szczepień jasno dała do zrozumienia, że „spodziewali się,  że zgony osób starszych i chorych  będą miały miejsce w przypadkowej zbieżności czasowej ze szczepieniem”

AL

żródło:  Bloomberg, legemiddelverket.no

Powiązane:

Norwegia: Zmarły 23 osoby zaszczepione przeciwko Covid-19

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię