Nowy test na COVID-19 z cyfrową przepustką zdrowia

Firma Abbott zajmująca się tworzeniem przełomowych produktów w diagnostyce, urządzeniach medycznych i lekach generycznych stworzyła nowy, szybki test na obecność koronawirusa.

Test o nazwie BinaxNOW™ może być wykonany zarówno w domu jak i w szkołach oraz zakładach pracy. Wynik testu otrzymamy już w 15 minut. Test jest łatwy w użyciu i współpracuje ze specjalnie stworzoną aplikacją mobilną NAVICA™, która działa jak cyfrowa karta – „przepustka zdrowia”.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, udało im się połączyć „szybkość, prostotę, przystępność cenową, dostęp i niezawodność” co razem pozwoli zaatakować „pandemię na krytycznych frontach, poczuć się bardziej normalnie w dzisiejszych czas i ułatwić powrót do pracy, szkoły i życia”.

Test BinaxNOW™ polega na szybkim testowaniu antygenów. Testowanie antygenów ma na celu identyfikację białek wirusa SARS-CoV-2, czyli wykrywania aktywnej infekcji u osób podejrzanych o COVID-19 w ciągu pierwszych siedmiu dni od wystąpienia objawów. NAVICA to aplikacja, która pracuje w połączeniu z BinaxNOW. Aplikacja ta daje osobom które uzyskały wynik negatywny, tymczasową zaszyfrowaną cyfrową przepustkę zdrowia. Działa ona podobnie do lotniczej karty pokładowej. W aplikacji zapisany jest wynik testu, który podczas skanowania czy to przez nauczycieli w szkole czy też pracodawców wyświetla otrzymany wyniki testu. Ta najnowsza forma testowania w połączeniu z technologią pozwala organizacjom na weryfikację negatywnych wyników testów – umożliwiając uczniom i pracownikom na szybszy powrót do pracy i szkoły.

Abbot otrzymał już autoryzację FDA do użytku BinaxNOW™ do testowania w domu. Administracja testu w domu odbywa się we współpracy z eMed – specjalistą w telemedycynie. Po spełnieniu wymagań kwalifikacyjnych, BinaxNOW™, zostaje wysłany bezpośrednio do domu osoby, która chce wykonać test. Po jego otrzymaniu, osoba testowana łączy się zdalnie z przeszkolonym specjalistą ds. telezdrowia z firmy eMed, w celu wykonania testu z przewodnikiem. Test polega na pobraniu próbki z nosa. Następnie pobrany wymaz jest wkładany do karty testowej, którą przychodzi wraz z pakietem. Po około 15 minutach na karcie pojawiają się linie (podobnie jak na testach ciążowych) oznaczające wynik testu. Jedna linia oznacza wynik negatywny na obecność COVID-19, dwie linie oznaczają pozytywny wynik.

foto: abbott.com

Negatywne wyniki oznaczają, że dana osoba może wznowić swoje normalne czynności i powinna nadal zachować czujność, w tym przestrzegać wskazówek dotyczących mycia rąk, noszenia masek i zachowania dystansu społecznego. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, pacjentowi zostanie zalecona kwarantanna i wizyta u lekarza.

Test, w połączeniu z aplikacją NAVICA™, daje dowód ważnego wyniku testu za pomocą uwierzytelnionej cyfrowo przepustki NAVICA i pomaga zachować integralność raportów, dzięki czemu urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym otrzymują w czasie rzeczywistym krytyczne dane na temat choroby i jej rozprzestrzeniania się podczas pandemii. Wyniki są również rejestrowane przez eMed i udostępniane organom zdrowia publicznego. Koszt testu wynosi 25 dolarów. Aplikacja NAVICA™ jest dostępna do pobrania ze sklepów z aplikacjami Apple i Android w języku angielskim i hiszpańskim.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię