Pompeo: Nowe dowody sugerują, że wirus wydostał się z laboratorium

Pompeo: Nowe dowody sugerują, że wirus wydostał się z laboratorium

Sekretarz stanu Mike Pompeo przekazał, że nowe dane wywiadowcze, mogą łączyć laboratorium w Wuhan w Chinach z początkiem światowej pandemii koronawirusa.

Pompeo zaapelował do Światowej Organizacji Zdrowia i naukowców, którzy udali się do Wuhan, by zwrócili uwagę na to, że w laboratorium w Wuhan trwały badania nad podobnymi do SARS-CoV-2 koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy.

„Pekin nadal ukrywa ważne informacje. Naukowcy potrzebują ich, aby chronić świat przed tym śmiertelnym wirusem oraz przed kolejnym” – powiedział Pompeo.

Na amerykańskiej rządowej stronie internetowej opublikowano raport, który wskazuje, że wirus mógł zostać stworzony przez człowieka. Dane wywiadowcze świadczą o tym, że naukowcy laboratorium w Wuhan zachorowali jesienią 2019 roku na chorobę, której objawy łudząco przypominały te występujące przy COVID-19 – podaje Daily Mail.

Co warte podkreślenia w laboratorium od 2016 roku pracowano z wirusem RaTG13 występującym u nietoperzy. Próbka patogenu z instytutu wskazuje, że jest on zbliżony do koronawirusa w 96,2 proc. Na stronie Departamentu Stanu podkreślono, że chińscy naukowcy mogli pracować nad „ulepszeniem” wirusa, na przykład zwiększając jego zaraźliwość.

Pompeo nie sugerował jednak, że wirus został celowo stworzony i „wypuszczony”, jednak, że wydostał się z laboratorium przypadkowo. Departament Stanu zarzuca, że laboratorium „nie było przejrzyste ani spójne w swoich zapisach badań nad wirusami podobnymi do wirusa COVID-19”.

Pompeo zapewnił również, że laboratorium Wuhan wielokrotnie pracowało nad „tajnymi projektami wraz z chińskim wojskiem”. „WIV angażuje się w tajne badania, w tym eksperymenty na zwierzętach dla chińskiego wojska co najmniej od 2017 roku” – stwierdził Pompeo.

Apel sekretarza USA miał miejsce dzień po tym, jak zespół badawczy WHO wylądował w Wuhan. Wezwał Pekin do umożliwienia zespołowi Światowej Organizacji zdrowia dochodzenia, w tym dostępu do laboratorium Wuhan.

AL

źródło: Dailymail

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię