Ambasador Wilczek: Liczymy na kontynuowanie dobrej współpracy z nową administracją USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek spodziewa się kontynuowania dobrej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Joe Bidena.

W wywiadzie dla mediów ambasador wskazał na takie dziedziny jak obecność wojskowa w Polsce, energetyka i projekt Trójmorza. Piotr Wilczek będzie reprezentować Polskę na inauguracji prezydentury Bidena.

Ambasador w Waszyngtonie zauważył, że współpraca polsko-amerykańska układa się dobrze od ponad 30 lat, niezależnie od tego kto jest lokatorem Białego Domu. „Po rozmowach z osobami z nowej administracji liczę na to, że będziemy kontynuować projekty, z których niektóre zaczęły się jeszcze za czasów Obamy jak wzmocnienie obecności wojskowej” – powiedział.

Wilczek przypomniał, że przedstawiciele nowych władz USA pozytywnie wypowiadali się na temat Projektu Trójmorza. Jego zdaniem, przyszła współpraca polsko amerykańska będzie także dotyczyć sieci 5G oraz demokracji na Białorusi. „Spodziewamy się dobrej kontynuacji. Liczymy na to, że współpraca będzie co najmniej tak dobra jak dotąd” – powiedział dyplomata.

Ambasador Wilczek spodziewa się, że w pierwszym okresie swojej działalności rząd Joe Bidena skoncentruje się na sprawach wewnętrznych. W polityce zagranicznej największymi wyzwaniami dla USA będą stanowić Chiny, Rosja, Iran i Wenezuela. W przypadku Europy ambasador spodziewa się większego nacisku na kontakty z Unią Europejską. „Być może intensywnych kontaktów bilateralnych nie będzie tak dużo, przynajmniej na początku, ale liczymy na kontynuację normalnej współpracy” – powiedział ambasador.

Cztery lata temu Piotr Wilczek reprezentował Polskę na uroczystości zaprzysiężenia Donalda Trumpa. Ambasador zwrócił uwagę, że inauguracji prezydentury Joe Bidena towarzyszą wyjątkowe środki bezpieczeństwa wprowadzone po szturmie na Kapitol i że z powodu pandemii koronawirusa w ceremonii weźmie udział znacznie mniejsza liczba gości.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię