Jakie będą relacje z Polski ze Stanami Zjednoczonymi za kadencji Bidena?

Ani politycy ani eksperci nie spodziewają się znacznego ochłodzenia w relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych. po przejęciu urzędu prezydenta przez Joe Bidena.

Zarówno politycy, jak i eksperci podkreślają, że ścisła współpraca wojskowa Warszawy i Waszyngtonu nie zmieni się za czasów Joe Bidena. Nowy amerykański prezydent będzie chciał utrzymywać dobre stosunki z sojusznikami z NATO i zdaje sobie sprawę z zagrożenia ze strony Rosji we wschodniej Europie.

Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówi Polskiemu Radiu, że Joe Biden nie wycofa z Polski żołnierzy, których przysłanie obiecał Donald Trump. “Nie stawiałbym na to, że Joe Biden od razu będzie skory do przysłania większej liczby żołnierzy amerykańskich do Polski, bo dotychczas jeszcze nie w pełni zostały zrealizowane te zobowiązania, które Trump deklarował. Natomiast chodzi przede wszystkim o utrzymanie tego, co już zostało podjęte, a być może przeniesienia pewnych rzeczy na forum NATO z relacji dwustronnych” – dodaje ekspert PISM.

Donald Trump obiecał przysłać do Polski tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Proces ich wysyłania trwa. Poprzednik Trumpa, Barack Obama, wysłał 5 tysięcy Amerykanów do wschodniego regionu Europy, w tym do Polski.
W ostatnich latach Stany Zjednoczone sprzedawały też Polsce gaz LNG. Rozpoczęto też współpracę w nowych technologiach.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił kilka dni temu na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że w żadnej z tych dziedzin nie należy spodziewać się zmiany amerykańskiej polityki. “Te wszystkie fundamenty cieszyły się w Stanach Zjednoczonych poparciem obu partii politycznych. Myśmy bardzo o to zabiegali, współpracując intensywnie z prezydentem Trumpem, jednocześnie przekonywaliśmy do naszych interesów także stronę demokratyczną. Stąd nie ma dzisiaj dyskusji w Stanach Zjednoczonych na żaden z tych tematów, bo one są oparte na wspólnym interesie” – dodał Krzysztof Szczerski.
Za czasów prezydentury Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zniosły też wizy dla Polaków do USA.

IAR/AL

Donald Trump opuścił Biały Dom (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię