Pierwsze przemówienie prezydenta Joe Bidena.”Daję wam swoje słowo: zawsze będę wobec was uczciwy”

fot. print screen YouTube/ Pierwsze przemówienie prezydenta Joe Bidena

Joe Biden jest nowym prezydentem, a Kamala Harris – wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Ceremonia zaprzysiężenia odbyła się na waszyngtońskim Kapitolu. W pierwszym prezydenckim orędziu nowy przywódca zapowiedział, że jego celem będzie zjednoczenie kraju.

Ślubowanie na wierność konstytucji od Joe Bidena przyjął prezes Sądu Najwyższego John Roberts. Nowy prezydent zakończył je słowami „tak mi dopomóż Bóg”.

W przemówieniu do Amerykanów, nawiązując do niedawnego szturmu na Kapitol, Joe Biden określił inaugurację mianem tryumfu demokracji nad przemocą. „Demokracja jest krucha. Tym razem demokracja zwyciężyła” – powiedział.

Zaapelował o jedność wsród Amerykanów. Podkreślił, że jest to jedyna droga do powstrzymania koronaawirusa, przywrócenia świetności amerykańskiej gospodarki, walki ze skutkami zmian klimatycznych, zapewnienia sprawiedliwości rasowej i zarzegnania  głębokich podziałów, które miały miejsce w ciągu ostatnich czterech lat.  „Zacznijmy słuchać i obserwować siebie nawzajem z szacunkiem. Zjednoczeni możemy dokonać wielkich rzeczy.

„Przywrócenie charakteru i jasnej przyszłość Ameryki wymaga więcej niż tylko słów. Wymaga najbardziej ulotnej rzeczy w demokracji – jedności” – mówił Biden i zapewnił, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów – także tych, którzy na niego nie głosowali.

Czytaj również: Jakie będą relacje z Polski ze Stanami Zjednoczonymi za kadencji Bidena?

Biden podczas przemówienia nie wspomniał bezpośrednio o Trumpie, jednak nawiązał do działań swojego poprzednika, który przekonywał swoich zwolenników, że wybory zostały skradzione i że istnieje szansa, że Biden nie zostanie zaprzysiężony. Zaapelował do Amerykanów, aby odrzucili „kulturę, w której fakty są manipulowane, a nawet wymyślane”.

„Ostatnie tygodnie i miesiące nauczyły nas bolesnej prawdy” –  powiedział. „Jest prawda i są kłamstwa. Kłamstwa mówione dla pozyskania  władzy i dla zysku. Każdy z nas, jako obywatel, Amerykanm, a zwłaszcza przywódca, ma obowiązek i odpowiedzialność, by szanować naszą Konstytucję i chronić nasz naród. Bronić prawdy i pokonać kłamstwa.”

„Daję Wam swoje słowo: zawsze będę wobec was uczciwy, będę bronił konstytucji, demokracji i Ameryki. Wszystko co będę robić będzie w służbie dla Was” – zapewnił. Po wystąpieniu nowego prezydenta piosenkarz country Garth Brooks odśpiewał utwór „Amazing grace”.

AL

źródło: The Hill, IAR

Joe Biden oficjalnie zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię