Trump ułaskawił 73 osoby w ostatnich godzinach urzędowania

Prezydent Donald Trump przed dzisiejszym złożeniem urzędu i zaprzysiężeniem nowego prezydenta ułaskawił ułaskawił kilkudziesięciu swoich byłych i obecnych współpracowników.

Wśród ułaskawionych jest były doradca Donalda Trumpa, Steve Bannon jeden ze strategów zwycięskiej kampanii prezydenckiej Trumpa. Bannon został oskarżony o przywłaszczenie środków przeznaczonych na budowę muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Prezydent Trump ułaskawił także Anthony’ego Levandowskiego byłego inżyniera Google’a, skazanego w zeszłym roku na 18 miesięcy więzienia. Zarzucono mu ujawnienie tajemnicy handlowej i wyprowadzenie dokumentów gdy pracował dla spółek Google. Wrażliwe informacje zostały udostępnione Uberowi dla którego Anthony Levandowski przez krótki okres pracował.

Czytaj również: Prezydent pożegnał się z Amerykanami. “Modlimy się o sukces nowej administracji”

Wsród ułaskawionych jest również lobbysta Elliott Broidy, były prezes finansowy RNC. W ubiegłym roku został on oskarżony o nielegalne lobbowanie Departamentu Sprawiedliwości i administracji Trumpa na rzecz chińskich i malezyjskich interesów.
Trump ułaskawił także rapera Dwayne’a Michaela Cartera Jr, znanego również jako Lil Wayne. W grudniu raper przyznał się do zarzutu posiadania broni.

Kolejnymi ułaskawionymi są szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa – Paul Manafort – i były doradca prezydenta Roger Stone. Przeciwko nim prowadzone jest śledztwo w sprawie tzw. Russiagate dotyczące ingerencji Rosji w kampanię wyborczą w roku 2016. Dwie osoby związane z tą aferą – Michael Flynn i George Papadopulos – zostały ułaskawione już wcześniej.Mimo ułaskawienia Prokurator Okręgowy w Nowym Jorku zapowiedział, że dochodzenie przeciwko Manafortowi w związku z zarzutami przestępstw finansowych będzie kontynuowane.

Wbrew wcześniejszym spekulacjom prezydent Donald Trump nie ułaskawił ani siebie ani członków swej rodziny czy prawnika Rudy’ego Giulianiego. Trumpowi grozi kilka śledztw, w tym dotyczące unikania podatków.

Wbrew tradycji Donald Trump nie weźmie udziału w dzisiejszym zaprzysiężeniu Joe Bidena. Przed inauguracją swego następcy wraz z Pierwszą Damą odleci do posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie

Główne uroczystości inauguracji prezydentury Joe Bidena odbędą się w Waszyngtonie. Obejmują one przysięgę na wierność konstytucji, orędzie do Amerykanów, przejazd, a następnie przejście do Białego Domu w asyście kompanii reprezentacyjnych. Odbędzie się też wirtualna parada.

IAR

McConnell oskarża Trumpa o sprowokowanie zamieszek na Kapitolu

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię