Zamek Królewski w Warszawie świętuje 50. rocznicę odbudowy

W 2021 roku Zamek Królewski w Warszawie świętuję 50. rocznicę odbudowy. Z tej okazji zaplanowano specjalne wydarzenia. Podczas II wojny Zamek Królewski w Warszawie uległ całkowitemu zniszczeniu i dopiero w 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie Zamku, finansowanej ze składek społecznych. Obchody rozpoczną się 26 stycznia.

„To data nieprzypadkowa i niezwykle symboliczna” – podkreśla dyrektor Zamku Wojciech Fałkowski. Przypomina, że to data ukonstytuowania się Społecznego Komitetu Odbudowy. Wyjaśnia, że była to grupa ludzi, która od wielu lat zabiegała o zgodę, ale władze komunistyczne nie chciały się zgodzić na odbudowę znaku niezależności i niepodległości Polski. Dyrektor Zamku Królewskiego mówi, że po pacyfikacji protestów robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku nowy sekretarz Edward Gierek chciał uzyskać dodatkową legitymizację i dlatego 20 stycznia 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie.

Z okazji rocznicy Zamek przygotowuje serię ważnych wystaw, sprowadzanych z zagranicy, a także ze zbiorów polskich. „Zainaugurujemy ją wystawą Arcydzieła Watykanu, a drugą jej odsłoną będzie przypomnienie biografii Karola Wojtyły” – mówi. Wojciech Fałkowski zapowiada, że następna ekspozycja przypomni historię Konstytucji 3 maja, a później zostanie otwarta wystawa pokazująca sztukę holenderską czasu Rembrandta. Rok w Zamku zakończy się odwiedzinami płótna Caravaggia i będzie to druga wizyta w historii polskiego muzealnictwa obrazu tego artysty.

Obchody potrwają do 50. rocznicy pierwszej wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie po odbudowie. W 1974 roku otwarto ekspozycję z retrospektywą twórczości Władysława Hasiora.

30 sierpnia 1984 roku dokonano uroczystego otwarcia Zamku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. Ostatecznym zwieńczeniem odbudowy było otwarcie w 2009 roku odtworzonych Arkad Kubickiego.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię