Prawie 5 milionów ludzi złożyło wniosek o pobrexitowy status

envato

Prawie 5 mln ludzi złożyło wniosek o pobrexitowy status, który sprawia, że obywatele unijni w Zjednoczonym Królestwie mogą legalnie mieszkać pracować i korzystać ze świadczeń po wyjściu Londynu z Unii.

„To dobra wiadomość” – mówi Kevin Foster, sekretarz stanu ds. imigracji w brytyjskim MSW. „Do końca grudnia wpłynęło do nas niemal cztery miliony dziewięćset tysięcy wniosków. I wydaliśmy decyzję w niemal czterech milionach trzystu tysiącach” – podkreśla Foster.

Jak na razie brytyjskie MSW odmówiło prawa pobytu niemal 34 tysiącom Polaków, Niemców czy Bułgarów. To niecały procent wszystkich wniosków. Minister Foster podkreśla tymczasem, że w zeszłym miesiącu, gdy koniec okresu przejściowego zbliżał się wielkimi krokami, liczba wniosków gwałtownie się zwiększyła. „W grudniu należała do najwyższych w historii. Były dni, że dostawaliśmy tysiące wniosków” – mówi minister.

Tymczasem z danych wynika, że liczba wniosków o pozostanie w kraju po brexicie jest zdecydowanie większa niż liczba obywateli unijnych mieszkających na Wyspach. Według ostatnich szacunków Narodowego Biura Statystycznego wszystkich imigrantów jest ponad trzy i pół miliona. Krytycy rządu od dawna narzekają, że nie istnieje precyzyjny system pozwalający obliczyć, ilu unijnych imigrantów mieszka w Królestwie. W przypadku przybyszów spoza Unii takich problemów nigdy nie było. Efekt jest też taki, że nie da się jednoznacznie określić postępów rejestracji. Nie wiadomo bowiem, jak wielu ludzi jeszcze powinno złożyć wniosek.

O tak zwany Settled Status można się ubiegać do końca czerwca. Bez niego imigranci unijni nie będą mogli wynająć mieszkania lub podjąć pracy. Grozi im też deportacja.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię