USA proponują Rosji przedłużenie układu Nowy Start

Rzeczniczka prezydenta Joe Bidena Jen Psaki (fot.) poinformowała, że Stany Zjednoczone proponują Rosji przedłużenie o pięć lat traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy Strat.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Jen Psaki tłumaczyła, że przedłużenie układu leży w interesie narodowym USA.

Przypomniała, że Joe Biden popierał przedłużenie układu Nowy Start uznając, iż leży to w interesie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. „Jego przedłużenie jeszcze bardziej ma sens w momencie, gdy Rosja jest naszym przeciwnikiem. Nowy Start jest ostatnim pozostającym w mocy traktatem ograniczającym rosyjskie zbrojenia nuklearne i filarem stabilności pomiędzy oboma krajami” – powiedziała. Rzeczniczka Białego Domu dodała, że współpraca w sprawie traktatu nie oznacza rezygnacji przez Waszyngton z wyciągnięcia wobec Rosji konsekwencji za nieodpowiedzialne i wrogie działania. „Prezydent polecił służbom wywiadowczym dokonać pełnej oceny cyberataku Solar wind, ingerencji Rosji w wybory 2020 roku, użyciu broni chemicznej wobec lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i podejrzeń o finansowanie ataków na naszych żołnierzy w Afganistanie” – dodała Jen Psaki.

Jak informują media, Joe Biden wykluczył możliwość resetu w stosunkach z Moskwą. Zawarty przez USA i Rosję na dziesięć lat traktat Nowy Start ma wygasnąć 5 lutego, czyli za niespełna dwa tygodnie. Administracja Donalda Trumpa negocjowała z Rosją możliwość przedłużenia układu, ale nie osiągnęła porozumienia z Moskwą.

W październiku Biały Dom odrzucił propozycję prezydenta Władimira Putina przedłużenia o rok traktatu bez dodatkowych warunków.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię