Zamach stanu w Birmie. Rząd USA wzywa do uwolnienia Aung San Suu Kyi

Stany Zjednoczone skrytykowały działania birmańskiej armii i wezwały do natychmiastowego uwolnienia liderki Narodowej Ligi dla Demokracji Aung San Suu Kyi. Biały Dom ostrzegł przed konsekwencjami osoby podważające system demokratyczny w Birmie.

„Stany Zjednoczone są zaalarmowane doniesieniami o próbach podważenia przez birmańską armię demokratycznych przemian, w tym aresztowaniem szefowej rządu Aung San Suu Kyi i innych cywilnych urzędników Birmy” – napisała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Oświadczenie rzeczniczki wydano jeszcze przed ogłoszeniem przez birmańską armię przejęcia na rok władzy w tym kraju.

Jen Psaki podkreśliła, że Waszyngton popiera demokratyczne instytucje oraz rządy prawa w Birmie i wezwała birmańską armię do uwolnienia zatrzymanych. „Stany Zjednoczone sprzeciwiają się jakimkolwiek próbom zmiany wyniku niedawnych wyborów oraz podważenia demokratycznych przemian w Birmie, i podejmą działania wobec osób odpowiedzialnych jeśli nie zmienią kursu” – ostrzegła rzeczniczka Białego Domu dodając, że Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z narodem birmańskim.

Jen Psaki poinformowała, że prezydent Joe Biden jest na bieżąco informowany o rozwoju sytuacji w Birmie.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię