Republikanie mają pomysł na kolejny pakiet pomocowy. Nie każdy dostanie czek

0
1492

Republikanie chcą negocjować z prezydentem Bidenem warunki nowego pakietu pomocowego. W poniedziałek 10 republikańskich senatorów ujawniło szczegóły swojej propozycji.

Zamysł grupy, której przewodzi senator Susan Collins z Maine, opiewa na sumę około 618 miliardów dolarów. Jest to około jedna trzecia wysokości planu jaki przedstawił prezydent i Demokraci w Kongresie. Kontrpropozycja pojawiła się po tym, gdy Demokraci przygotowują się do kontynuowania proponowanego przez administrację planu, z lub bez poparciem Republkanów.

“Panie Prezydencie, dostrzegamy Pańskie wezwania do jedności i chcemy pracować w dobrej wierze z Pańską administracją, aby sprostać zdrowotnym, ekonomicznym i społecznym wyzwaniom podczas kryzysu COVID” – powiedzieli senatorowie we wspólnym oświadczeniu.

Co prawda plan Republikanów zakłada kolejną rundę czeków stymulacyjnych, jednak znacznie ogranicza poziom dochodów dla tych, którzy będą mogli się zakwalifikować. Osoby zarabiające mniej niż $40,000 otrzymałyby $1000, kwota ta byłby odpowiednio pomniejszona dla osób o dochodach $40,000 a $50,000. Plan GOP odciąłby pomoc dla otrzymujących wynagrodzenie większe niż $50,000 rocznie i par przekraczających  $100,000 rocznie.

Czytaj również: Nowy Jork: 9-latka spryskana gazem i zakuta w kajdanki przez policję. Szokujące nagranie

Analitycy The Penn Wharton Budget Model oszacowali, że około 78% rodzin kwalifikowałoby na jednorazowe wypłaty bezpośrednie w ramach republikańskiej propozycji, podczas gdy 95% załapałoby się na nie w ramach propozycji Bidena.

Propozycja GOP zawiera również $300 federalnego zasiłku dla bezrobotnych tygodniowo,  przedłużonego do 30 czerwca, podczas, gdy Biden nalega na $400 tygodniowo do września.

Plan uwzględnia również $160 miliardów na narodowy program szczepień i produkcję środków ochrony osobistej oraz $40 miliardów na pożyczki dla małych przedsiębiorstw. Dodatkowe $20 miliardów na bezpieczny powrót do szkół oraz fundusze na rozszerzone na rozszerzone do końca września świadczenia SNAP ($3 miliardy).

Co warte zauważenia, Propozycja Republikanów nie zawiera żadnych funduszy dla stanów i samorządów lokalnych, nie wspomina też o podwyższeniu federalnej płacy minimalnej, co jest priorytetem obecnej administracji.

Jak donosi Reuters, prezydent Joe Biden powiedział, że “nie zadowoli się pakietem, który nie spełnia wymogów w tej chwili”. Wyraził nadzieję, iż proponowany przez niego pakiet pomocowy COVID-19 o wartości 1,9 bln dolarów przejdzie z dwupartyjnym poparciem w Kongresie.

Biden i wiceprezydent Kamala Harris odbyli w Białym Domu “rzeczową i produktywną dyskusję” z senatorami, jednak prezydent przekazał senatorom, że ich zredukowana do 618 miliardów dolarów pakiet  pomocy nie rozwiązuje pilnych problemów w wielu dziedzinach – przekazał  Biały Dom w oświadczeniu.

AL

żródlo: CBS, Reuters

Nowy Jork: 9-latka spryskana gazem i zakuta w kajdanki przez policję. Szokujące nagranie

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię