Hiszpania: Liczba turystów najniższa od 51 lat

0
118
envato

Liczba zagranicznych turystów, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Hiszpanię, wyniosła 19 milionów. Oznacza to roczny spadek z ponad 83 milionów, czyli o ponad 77 procent, do poziomu najniższego od roku 1969.

W samym tylko grudniu ubiegłego roku Hiszpanię odwiedziło o 85 procent mniej turystów niż rok wcześniej. W ciągu całego roku dochody z turystyki wyniosły zaledwie 19,7 miliarda euro, czyli o ponad 78 procent mniej niż rok wcześniej.

Jest to poważny cios dla gospodarki tego kraju, opartej w dużej mierze na turystyce. W 2019 roku 12 procent hiszpańskiego PKB było generowane przez firmy związane z tą branżą. Analitycy prognozują, że w ubiegłym roku odsetek ten spadł do zaledwie 4 procent. Powodem tak dużego spadku jest epidemia koronawirusa i wprowadzenie ścisłych restrykcji sanitarnych ograniczających możliwość wjazdu do Hiszpanii. Przez dużą część ubiegłego roku zamknięte były granice, nie działały hotele, czy restauracje, obowiązywała też kwarantanna.

W 2020 roku najchętniej do Hiszpanii udawali się Francuzi. Kolejni byli Brytyjczycy i Niemcy. Oznacza to, że pierwszy raz od lat urlopowicze z Wysp nie stanowili największej grupy, która odpoczywała w Hiszpanii.

Do tej pory w Hiszpanii zanotowano 2,85 miliona zakażeń koronawirusem, a dzienny przyrost zakażeń wciąż przekracza 20 tysięcy. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło tam niemal 60 tysięcy osób.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię