Japonia: Rząd wprowadza surowe kary za łamanie restrykcji pandemicznych

0
77

Japoński parlament przyjął ustawy, na mocy których wprowadzane są kary finansowe za łamanie restrykcji pandemicznych. Z projektu usunięto zapis o karze więzienia za odmowę poddania się leczeniu szpitalnemu.

Zapis o karze do roku więzienia za odmowę pójścia do szpitala w związku z zakażeniem COVID-19 nie uzyskał poparcia ani opozycji, ani też części parlamentarzystów partii rządzącej.

Na mocy ustawy, która zacznie obowiązywać w przyszłym tygodniu, zakażeni koronawirusem, którzy nie zgodzą się na leczenie szpitalne, zapłacą karę w wysokości do 4760 dolarów amerykańskich. Za odmowę udziału w badaniach pandemicznych zleconych przez władze grozi równowartość ponad 2800 dolarów amerykańskich. Karę w podobnej wysokości wprowadzono wobec właścicieli restauracji, którzy nie zastosują się do obowiązujących restrykcji pandemicznych, takich jak ograniczenie czasu pracy.

Japońskie prawo dotychczas nie przewidywało kar za nieprzestrzeganie restrykcji, które traktowane były jako rekomendacje. Budzące kontrowersje przepisy przyjęto po tym, jak doszło do rozprzestrzenienia koronawirusa przez pacjentów, którzy samowolnie opuszczali placówki medyczne w trakcie leczenia.

W Tokio do 7 marca przedłużono stan wyjątkowy, wprowadzony w związku z pandemią.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię