Francja i Stany Zjednoczone bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów

Francja i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów. Regulacje podatkowe dotyczące amerykańskich firm cyfrowych zostały wprowadzone we Francji już w 2019 roku. W odwecie władze Stanów Zjednoczonych nałożyły cła na francuskie produkty eksportowe. Nowa administracja Joe Bidena zapowiada gotowość do dyskusji w tej sprawie.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire ogłosił, że porozumienie w sprawie podatku od cyfrowych gigantów może nastąpić jeszcze przed latem tego roku. Francja liczy na zwiększenie opodatkowania tak zwanych „GAFA” – czyli firm Google, Amazon, Facebook i Apple. Rząd w Paryżu chce także zaostrzyć przepisy dla wszystkich firm międzynarodowych które unikają płacenia podatków we Francji.

Szef resortu gospodarki tłumaczył w wywiadzie dla radia RTL, że opodatkowanie „GAFA” pozwoli na zatrzymanie ekspansji tych firm. „Mają one tyle samo władzy co państwa, ale nie są wybierane w wyborach i nikt nie ma nad nimi kontroli” – przekonywał Bruno Le Maire. „Musimy zlikwidować monopol cyfrowych gigantów, ponownie wprowadzić konkurencję i regulować wykorzystywanie naszych danych przez te firmy, które zyskały nadmierną potęgę” – wezwał francuski minister gospodarki.

Obecnie cyfrowi giganci płacą 3-procentowy podatek od dochodów na francuskim rynku, jeżeli przekraczają one 25 milionów euro. W 2020 roku francuski fiskus otrzymał z tego tytułu ponad 350 milionów euro. W tym roku podatek ma przynieść zyski rzędu 400 milionów euro.

Francuskie władze domagają się, aby podobne przepisy fiskalne zostały wprowadzone w Unii Europejskiej oraz w państwach należących do OECD.

IAR

WHO zaleca, RPA wstrzymuje szczepionkę AstraZeneca. Co o nie wiemy?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię