Jesienią ruszą prace przy budowie prezydenckiego centrum im. Baracka Obamy w Chicago

Po kilku latach zwłoki spowodowanej przez rożnego rodzaju pozwy sądowe oraz pandemię koronawirusa pod koniec roku ruszy budowa prezydenckiego centrum i biblioteki im. Baracka Obamy.

Koszt budowy obiektu, który powstanie w Parku Jacksona na południu Chicago oblicza się na 500 milionów dolarów. Pieniądze w większości pochodzić będą z prywatnych donacji przy wsparciu władz Chicago (czyli podatnika) w wysokości 174 milionów dolarów. Pieniądze te zostaną wykorzystane przy budowie nowych dróg wokół Centrum Prezydenckiego, donosi Chicago Sun-Times.

Na czele przeciwników powstania Centrum Prezydenckiego Baracka Obamy w Chicago, jest m.in. Herb Caplan, stojący na czele organizacji Protect Our Parks. Według Caplana budowa w Parku Jacksona, w którym odbyła się słynna wystawa Kolumbijska w 1893 roku jest niezgoda z zapisami o ochronie miejsc historycznych w Wietrznym Mieście. Jak stwierdził, „pomimo porażki w sądzie w 2018 roku, wkrótce zostanie wniesiony kolejny pozew, w którym będziemy domagać się przeniesienia projektu w inne miejsce”.

Odmienne zdanie na ten temat ma Lori Lightfoot. „Jestem dumna, że w naszym mieście powstanie Centrum Prezydenckie pierwszego w historii Stanów Zjednoczonych czarnego Prezydenta. To projekt, dzięki któremu do Chicago przybędzie jeszcze większa rzesza turystów, co wpłynie pozytywnie na rozwój ekonomiczny miasta”, twierdzi burmistrz Wietrznego Miasta.

Warto dodać, że Centrum Prezydenckie Baracka Obamy składać się będzie m.in. z muzeum, biblioteki, centrum sportowego czy olbrzymich rozmiarów placu zabaw dla dzieci.

JR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię