Senat Stanów Zjednoczonych uniewinnił Donalda Trumpa

Screen Shot YouTube Donald Trump

Senat Stanów Zjednoczonych uniewinnił Donalda Trumpa w procesie impeachmentu. Za uznaniem byłego prezydenta winnym podburzenia swoich zwolenników do powstania przeciwko państwu głosowało 57 senatorów, 43 było przeciw. Do skazania konieczne były dwie trzecie, czyli 67 głosów w stuosobowym Senacie.

Za skazaniem Donalda Trumpa głosowało pięćdziesięcioro demokratów oraz siedmioro republikanów. Pozostali senatorowie Partii Republikańskiej byli przeciw. Po głosowaniu przywódca demokratów Chuck Schumer określił postawę większości republikanów mianem hańbiącej. „Niezdolność do skazania Donalda Trumpa zapisze się jako głos hańby w historii Senatu” – stwierdził.

Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell, który sam głosował za uniewinnieniem Donalda Trumpa, również wyraził przekonanie, że były prezydent jest bezpośrednio odpowiedzialny za szturm na Kapitol. „Nie ma wątpliwości, że prezydent Trump jest praktycznie i moralnie odpowiedzialny za sprowokowanie wydarzeń tego dnia” – powiedział MCConnell. Przywódca republikanów argumentował jednak, że Konstytucja nie daje Senatowi prawa do impeachmentu prezydenta, który opuścił swoje stanowisko.

W oświadczeniu wydanym po głosowaniu Donald Trump podziękował senatorom, którzy głosowali za uniewinnieniem, a sam impeachment określił mianem kolejnego polowania na czarownice.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię