Rosjanie wspominają Annę German w jej 85 urodziny

W Rosji pamiętano o 85 rocznicy urodzin Anny German. Rosyjskie stacje telewizyjne wyemitowały reportaże i filmy poświęcone jej życiu i twórczości. Piosenkarka jest szanowana przez wszystkie pokolenia Rosjan.

Jej utwory można usłyszeć w programach radiowych, telewizyjnych, są wykorzystywane przez młodych Rosja biorących udział w konkursach poezji śpiewanej i piosenki estradowej.

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, w Uzbekistanie. Zmarła w Warszawie w 1982 roku. Śpiewała głównie w dwóch językach – polskim i rosyjskim, ale wykonywała utwory także po francusku, włosku, hiszpańsku, niemiecku i łacinie.

Była laureatką międzynarodowych festiwali piosenki m.in. w Sopocie, San Remo, Monte Carlo, Neapolu, Cannes i Ostendzie. Wystąpiła w kilkudziesięciu krajach świata, a Polonia Amerykańska dwukrotnie uznała ją za najpopularniejszego wykonawcę roku.

W hołdzie polskiej piosenkarce, jej imieniem nazwano ulice, place i asteroidę krążącą wokół Słońca. Od 1987 roku imię Anny German nosi zielonogórski amfiteatr.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię