Czy Amerykanie są zadowoleni z decyzji Senatu ws. impeachmentu Trumpa?

Ponad połowa Amerykanów uważa, że Trump powinien zostać skazany – wynika z nowego sondażu ABC News/Ipsos.

58 procent Amerykanów sądzi, że 45. Prezydent USA powinien być uznany za winnego m.in. podburzania tłumu zwolenników do szturmu na Kapitol. W ubiegłym roku, podczas pierwszego procesu Amerykanie byli jeszcze bardziej podzieleni, wówczas 49% zgadało się z wyrokiem Senatu, 47% nie – wynika z sondażu Monmouth University.

Senatowi zabrakło 10 głosów, by osiągnąć większość dwóch trzecich głosów potrzebnych do skazania byłego prezydenta. Za impeachmentem zagłosowało tylko 7 Republikanów.

Badanie pokazuje, że 14% Republikanów w całym kraju, uważa, że Trump powinien zostać skazany i pozbawiony możliwości sprawowania urzędu w przyszłością, a aż  88% Demokratów i 64 % Niezależnych jest zadnia, że były prezydent powinien być uznany za winnego.

Decyzja 43 republikańskich senatorów o uniewinnieniu Trumpa sygnalizuje, jak silną pozycję utrzymuje on nadal w partii – mimo wyborczej porażki. Jednak nie wszyscy senatorowowie głosowali przeciwko, ze względu na obronę jego zachowania. Lider mniejszości Senatu Mitch McConnell, który ostatecznie stanął po stronie Trumpa, argumentował, że Konstytucja nie daje Senatowi prawa do impeachmentu prezydenta, który opuścił swoje stanowisko.

Chwilę po tym, jak zagłosował za jego uniewinnieniem, wygłosił przemówienie, w którym oskarżył byłego prezydenta o “praktyczną i moralną” odpowiedzialność za atak na Kapitol. Jego zdaniem uczestnicy zamieszek byli “karmieni szaleńczymi kłamstwami przez najpotężniejszego człowieka na Ziemi. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości” – powiedział. „Ludzie, którzy szturmowali ten budynek, wierzyli, że działają zgodnie z życzeniami i instrukcjami swojego prezydenta”.

Z sondażu ABC News/Ipsos wynika, że ponad ośmiu na dziesięciu republikanów (83%) uważa, że proces nie powinien się w ogóle odbyć, ponieważ zarzut wobec Trumpa nie jest na tyle poważny, by uzasadniać procedurę impeachmentu.

Jest to opinia sprzeczna z większością kraju: ogółem 61% Amerykanów uważa, że Tump powinen być sądzony w Senacie. Ten pogląd podziela 92% Demokratów i 65% Niezależnych.

Co ciekawe sondaż Ipsos dla portalu Axios, przeprowadzony w polowe stycznia pokazuje, że aż 57 proc. wyborców Partii Republikańskiej nadal uważa, że powinien być kandydatem w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

AL

źródło: Abc News

Skutki uboczne u 150 osób zaszczepionych preparatem AstraZenecka

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię