Ekstremalna pogoda USA. Tornado spustoszyło Karolinę Północną (ZDJĘCIA)

for. print screen/Twitter/video

Ekstremalna pogoda w USA. Rekordowe mrozy i ingresywne opady śniegu. Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku tornada, które uderzyło w nadmorskie miasteczko w Karolinie Północnej. 4 miliony ludzi w Teksasie zostały pozbawione prądu.

Tornado zniszczyło co najmniej 50 domów, zerwało linie energetyczne, połamało drzewa. Tysiące ludzi zostało bez prądu. Władze twierdzą, że co najmniej 10 osób zostało rannych, a inni są uwięzieni w domach.

 

„To coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem. Ogromne zniszczenia. To będzie długi proces odbudowy” – powiedział szeryf powiatu Brunswick podczas konferencji prasowej we wtorek. Obecnie  trwają poszukiwania zaginionych osób i sprzątanie ulic.

 

Ekstremalna pogoda nęka też inne stany. Największy chaos atak zimy spowodował w Teksasie – stanie nieprzyzwyczajonym do tak niskich temperatur. W Dallas, gdzie jeszcze kilka dni temu termometry pokazywały plus 20 st. Celsjusza, wczoraj temperatura spadła do minus 13. Temperatura odczuwalna wynosiła -28 st. Celsjusza. W niektórych rejonach Teksasu spadło nawet 30 centymetrów śniegu co jest zjawiskiem niezmiernie rzadkim w tych rejonach.

 

Atak zimy spowodował paraliż komunikacyjny. W samym Houston zanotowano ponad 130 wypadków na drogach.  W Teksasie i sąsiednich stanach ponad 4 miliony budynków zostało pozbawionych elektryczności. Linie lotnicze odwołały ponad 3000 lotów, z czego 1600 z międzynarodowego lotniska Dallas / Fort Worth.

Prezydent  Biden ogłosił w Teksasie stan klęski żywiołowej co pozwoli skierować do tego stanu dodatkowe fundusze federalne. Do the pory ekstremalne warunki pogodowe w regionie spowodowały śmierć co najmniej 9 osób.

 

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię