Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje kandydatów na astronautów

envato

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła pierwszy od ponad dekady nabór kandydatów na astronautów, którzy w przyszłości mogą polecieć na Księżyc lub na Marsa. Przedstawiciele ESA podczas konferencji online przedstawili wymogi wobec kandydatów.

W przeciwieństwie do poprzednich wypraw – gdy w kosmos latali głównie piloci bojowi – teraz poszukiwani są eksperci z różnych dziedzin. Wymogiem jest wyższe wykształcenie, dobre zdrowie oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego. „ESA poszukuje odważnych i skłonnych do wyrzeczeń ekspertów. Wysyła się lekarzy, biologów, inżynierów różnego rodzaju. Trzeba pamiętać o tym, że nasze umiejętności muszą się przydać i wpisać w program realizowany w przestrzeni kosmicznej” – mówi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

By mieć szansę polecenia w kosmos, trzeba również posiadać odpowiednie cechy charakteru. Przyszli astronauci poddawani są wieloetapowej selekcji, podczas której sprawdza się ich odporność na stres, a także usposobienie. „Wbrew pozorom w przestrzeni kosmicznej są to bardzo ważne cechy” – mówi astronom Jerzy Rafalski. „Jeżeli żyjemy w ogromnym stresie, to nerwy musimy trzymać na wodzy. Umiejętność radzenia sobie w stresie oraz uśmiech, otwartość do ludzi – to jest niezwykle ważne” – powiedział astronom.

Nabór rozpocznie się 31 marca i potrwa do 22 maja. Selekcja przewidziana jest do października 2022 roku, później kilkoro wybranych kandydatów rozpocznie intensywne szkolenie. By wziąć udział w rekrutacji, należy wypełnić formularz na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej, w zakładce „Kariera”.

Wszyscy chętni muszą liczyć się z dużą konkurencją – w ubiegłorocznej rekrutacji NASA wzięło udział ponad 12 tysięcy osób.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię