Niezależna komisja zbada sprawę ataku na Kapitol

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła, że zostanie powołana niezależna komisja, która zbada dokładnie przyczyny ataku na Kapitol, 6 stycznia.

Ma być ona wzorowana na tej, która była utworzona po atakach na Nowy Jork i Pentagon, 11 września 2001 roku – przekazała Pelosi. Komisja również przyjrzy się „faktom związanym z gotowością i reakcją policji Kapitolu i innych federalnych, stanowych i lokalnych organów ścigania.”

W połowie stycznia Pelosi zleciła emerytowanemu generałowi i porucznikowi armii USA Russelowi Honoré ocenę bezpieczeństwa na Kapitolu. W oparciu o jego dotychczasowe ustalenia Kongres ma przeznaczyć dodatkowe fundusze, aby zapewnić bezpieczeństwo na Kapitolu. Przewodnicząca dodała, że z ustaleń generała jak i z samego proces impeachmentu wynika, że należy dotrzeć do prawdy o tym, jak doszło do szturmu, podczas którego zginęli ludzie. „Przez ostatnie kilka tygodni generał Honoré oceniał nasze potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, dokonując przeglądu tego, co wydarzyło się 6 stycznia i co musimy zrobić, aby się to nie powtórzyła” 

Czytaj również: Ekstremalna pogoda USA. Tornado spustoszyło Karolinę Północną (ZDJĘCIA)

Po ataku na Kapitol ponad 200 osób zostało oskarżonych o przestępstwa federalne. Szturm doprowadził również do oskarżeń pod adresem byłego prezydenta, a rezultacie do procesu o impeachment. Trump został uniewinniony w sobotę. Za uznaniem byłego prezydenta winnym podburzenia swoich zwolenników do powstania przeciwko państwu głosowało 57 senatorów, 43 było przeciw. Do skazania konieczne były dwie trzecie, czyli 67 głosów w stuosobowym Senacie.

W chwili obecnej Kapitol jest strzeżony przez ponad 5000 żołnierzy Gwardii Narodowej oraz otoczony ośmiostopowymi ogrodzeniem z drutem kolczastym. Żołnierze najprawdopodobniej zostaną tam do polowy marca.  W zeszłym miesiącu szef amerykańskiej policji na Kapitolu zaapelował do Kongresu o budowę stałego ogrodzenia i zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń. Wielu polityków, w tym burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu.

AL

Czy Amerykanie są zadowoleni z decyzji Senatu ws. impeachmentu Trumpa?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię