USA złagodzą sankcje nałożone na dyplomatów Iranu przy ONZ

envato

Stany Zjednoczone złagodzą sankcje dotyczące przemieszczania się w Nowym Jorku irańskich dyplomatów akredytowanych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Poprzedni prezydent USA Donald Trump w 2019 roku uniemożliwił irańskim dyplomatom przemieszczanie się po mieście z wyjątkiem kilku budynków takich jak siedziba główna ONZ czy biura irańskiej misji. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif informował, że przy okazji wizyty w USA nie mógł nawet odwiedzić znajomego w szpitalu.

Decyzja ma doprowadzić do obniżenia napięcia w relacjach dwustronnych USA- Iran. Jak powiedział w rozmowie z mediami jeden z urzędników Departamentu Stanu, chodzi o usunięcie niepotrzebnych przeszkód dla wielostronnej dyplomacji. W jego ocenie ograniczenia dotyczące podróży były „niezwykle restrykcyjne”.

Dyplomaci z Iranu wciąż jednak będą objęci ograniczeniami podobnymi do tych, które mają dyplomaci z innych państw, z którymi USA ma złe stosunki, jak na przykład Korea Północna. Potrzebują oni pozwolenia na przekroczenie 40-kilometrowego promienia, którego środek wyznacza Manhattan.

Tymczasem administracja prezydenta Joe Bidena zadeklarowała, że jest gotowa spotkać się z przedstawicielami Iranu. Rozmowy miałyby być prowadzone pod auspicjami Unii Europejskiej. Dialog w założeniu ma prowadzić do ożywienia dyplomatycznego między Waszyngtonem a Teheranem.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię