Problematyczna 6 dawka w fiolce szczepionki firmy Pfizer

No i zrobił się niezły bałagan związany ze szczepionką firmy Pfizer/BioNTech. Ale po kolei: Pojemniki ze szczepionką przeciw Covid19 Pfizer/BioNTech są fabrycznie oznaczone jako zawierające pięć dawek. Okazało się, że niektórym pracownikom służby zdrowia udało się skutecznie zwiększyć podaż szczepionki o 20%.

Wkrótce po tym, jak w grudniu zaczęły być dostarczane pierwsze dostawy szczepionki COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech, pracownicy służby zdrowia i administratorzy ze zdziwieniem odkryli, że w większości fiolek zostaje trochę dodatkowej szczepionki. Mało tego: niektóre fiolki zawierały jedną całą dawkę ekstra.

W dobie kiedy jest niedobór szczepionek, wydawałoby się, że jest to bardzo pozytywne okrycie. Niestety, ze względu na różnice w ilości dodatkowej szczepionki w fiolce okazało się, że dodatkowy płyn może prowadzić do złej dystrybucji dawek, jeśli nie jest do tego używany odpowiedni sprzęt.

Tym sprzętem jest jeden konkretny rodzaj strzykawki. Do rozdzielenia dawek szczepionki COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech pracownicy służby zdrowia powinni używać strzykawek LDS (Low Dead Space). Standardowe strzykawki zatrzymują niewielką ilość leku po wstrzyknięciu płynu. LDS to strzykawka o ograniczonej przestrzeni martwej. Oznacza to, że w strzykawce zniwelowano pustą przestrzeń, która powstaje w strzykawce pomiędzy silikonową gumką tłoka, a końcem strzykawki. Zapobiega to utracie wstrzykiwanego preparatu. I to właśnie ta redukcja odpadów wystarczy, aby zamienić pięć dawek na sześć.

W celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej martwej objętości. Połączenie strzykawki i igły powinno mieć martwą objętość nie większą niż 35 mikrolitrów. Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, szczepionka może być niewystarczająca do pobrania szóstej dawki z fiolki.

Administracja Bidena twierdzi, że zamówiła dostawę strzykawek LDS oraz innych „alternatywnych” strzykawek wystarczającą do dostarczenia wszystkich dostępnych na rynku dawek preparatu Pfizer. Biały Dom i Pfizer twierdzą, że „alternatywne” strzykawki sprawdzą się tak samo dobrze jak strzykawki LDS w dostarczeniu szóstej dawki. Zarówno rząd jak i firma Pfizer zalicza aż trzydzieści pięć różnych kombinacji strzykawk i igieł, do kategorii akceptowanych zamienników strzykawki LDS. Administratorzy służby zdrowia nie zgadzają się z tą oceną twierdząc, że „te alternatywy nie pozwalają na konsekwentne wygenerowanie szóstej dawki.”

Tinglong Dai, profesor z Johns Hopkins twierdzi, że „jedną z najważniejszych zasad inżynierii jest konieczność posiadania pewnego rodzaju nadmiarowości. Lekarze administrujący szczepionki mówią, że w większości fiolek znajduje się szósta dawka. Ale nie jest to gwarantowane, nawet przy strzykawkach o małej martwej przestrzeni.”

Jedno jest pewne, że dodatkowa szósta dawka pomaga przyspieszyć szczepienia w Stanach Zjednoczonych jak i na świecie. Pod koniec stycznia firma Pfizer ogłosiła, że tylko w USA ​​dodatkowa dawka umożliwi dostarczenie 200 milionów dawek szczepionki do końca maja – dwa miesiące przed planowanym terminem. Administracja Bidena podała, że jest to ponad 20% wzrost tygodniowej podaży szczepionek w USA, a około jedna trzecia tego wzrostu wynika z dodatkowej dawki Pfizera.

Ta zwiększona podaż, może ostatecznie uratować dziesiątki tysięcy amerykańskich istnień, zwłaszcza że nowy i bardziej zaraźliwy wariant wirusa SARS-CoV-2 z Wielkiej Brytanii, dobrze reagującym na obecne szczepionki, jest najczęstszym wariantem w USA.

6 stycznia FDA zmieniła zezwolenie na szczepionkę, które otrzymał Pfizer z pięciu dawek w fiolce na sześć. FDA podaje, że „biorąc pod uwagę stan zagrożenia zdrowia publicznego FDA radzi, że dopuszczalne jest użycie każdej dostępnej pełnej dawki”.

Pfizer otrzymuje opłatę za każdą dawkę. Zmiana FDA w ilości dawek w fiolce oznacza, że bez względu na to, czy dana fiolka dostarczy pięć czy sześć dawek Pfizer otrzyma płatność za sześć.

Dodajmy, że kontrakt między firmą Pfizer, a rządem USA opiewa na 200 milionów dawek, a nie określoną liczbę fiolek.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię